Zlato (oz) / USD
1 911,20
0,67 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Královna Alžběta II. patřila mezi nejbohatší lidi světa

Smrt královny Alžběty II. zahrnuje nejen předání koruny jejímu prvorozenému synovi, ale také předání jejího majetku. Královna patřila k nejbohatším lidem na světě, její majetek zahrnoval například luxusní nemovitosti v centru Londýna přes zemědělskou půdu po celé zemi až po korunovační klenoty, umělecká díla, dostihové koně nebo akcie. Velkou část ale činí majetek Koruny, tzv. Crown Estate, se kterým nemůže panovník nakládat, jak se mu chce. Hodnotu přímo královnina osobního majetku časopis Forbes odhadl na 500 milionů USD (12,1 miliardy Kč).

Alžběta II.
Královna Alžběta II. patřila mezi nejbohatší lidi světa. Foto: Wikimedia

Mezi soukromý majetek Alžběty II. patří například zámek Balmoral ve Skotsku, kde královna minulý týden zemřela. Součástí je i sbírka známek z celého Společenství národů. Královna byla známá také tím, že se velmi zajímala o dostihy a měla úspěšné dostihové koně. V roce 2017 bylo oznámeno, že na výhrách z dostihů získala téměř sedm milionů liber.

Panovníkovi ale patří i majetek Koruny. Podle poslední finanční zprávy tento majetek, který zahrnuje aktiva a nemovitosti, měl hodnotu 34,3 miliardy USD (829,3 miliardy Kč). Mezi tento majetek patří Buckinghamský palác, Kensingtonský palác a pozemky a nemovitosti po celém Londýně a Británii. Má to však jeden háček – tento majetek není považován za soukromý, ale je ve svěřenském fondu. Na hospodaření fondu dohlíží nezávislá organizace, ne členové královské rodiny, a přebytky z hospodaření se odvádějí do britského rozpočtu. Panovník sice nemůže disponovat z majetkem Koruny pro osobní zisk, královská rodina se však na jeho zisku podílí. Vláda vyplácí část peněz panovníkovi na provoz formou panovnického grantu, tzv. sovereign grant.

Podle internetových stránek získává panovník prostřednictvím tohoto grantu nejméně 15 procent ze zisku. V minulém fiskálním roce byl zisk z majetku Koruny 311 milionů USD, takže královská rodina získala zhruba 47 milionů USD, napsal server CBS News.

Král Jiří VI., dědeček současného krále, přezdíval královské rodině firma. Jeden z bývalých poradců královské rodiny označil královnu za značně nevýkonnou předsedkyni této firmy v případě podnikatelských a finančních záležitostí.

Majetek královny je sice relativně nízký ve srovnání s nejbohatšími lidmi světa, jako je Elon Musk, Jeff Bezos nebo Bill Gates. Včetně majetku Koruny by ale královna patřila podle žebříčku časopisu Forbes mezi 40 nejbohatších lidí světa.

(ČTK)

Další z kategorie Lidé