Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Lidé
Hindlse v Národní rozpočtové radě asi vystřídá bývalý viceguvernér ČNB Hampl

Mojmír Hampl v radě od ledna příštího roku nahradí někdejšího rektora Vysoké školy ekonomické (VŠE) Richarda Hindlse, který svou pozici neobhájil.Hampl získal v tajných volbách 36 z 64 odevzdaných hlasů, Hindls 22, oznámil předseda senátní volební komise Jan Tecl (ODS).

Novým členem Národní rozpočtové rady asi bude bývalý viceguvernér České národní banky (ČNB) Mojmír Hampl. Foto: Wikimedia

Hampl pracoval ve vedení centrální banky v letech 2006 až 2018, z toho deset let byl viceguvernérem. Nyní působí jako člen správní rady Institutu ekonomického vzdělávání INEV a pracuje ve společnosti KPMG. Senátorům řekl, že jako člen Národní rozpočtové rady by se chtěl podílet na tom, aby se Česko v nadcházejících letech dokázalo vyrovnat se zadlužením a deficity veřejných financí. Posláním rady je podle Hampla „pomáhat a chránit“ fiskální a makroekonomickou stabilitu, aby fiskální politika ČR mohla být pro investory opět nudná a bezproblémová.

Hindls byl do rady poprvé nominován Senátem v roce 2017 na návrh tehdejšího šéfa horní komory Milana Štěcha (ČSSD), nyní ho doporučil bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš (za STAN). Senátorům Hindls mimo jiné připomenul, že je zakládajícím členem rady a že je odhodlán pokračovat v započaté práci.

Národní rozpočtová rada vznikla na základě zákona o pravidlech rozpočtové odpovědnosti. Jejím cílem je provádět nezávislé hodnocení rozpočtové politiky, plnění rozpočtových pravidel nebo vydávat zprávu o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí.

Rada je tříčlenná a byla naplněna v lednu 2018. Předsedu rady navrhuje vláda, jednoho člena rady Senát a jednoho Česká národní banka. Předsedkyní rady se před čtyřmi lety stala na návrh vlády hlavní ekonomka České bankovní asociace a bývalá členka bankovní rady ČNB Eva Zamrazilová s šestiletým mandátem. Za centrální banku je v radě profesor Jan Pavel, který působí na katedře veřejných financí VŠE. Původně byl zvolen na dva roky, loni členství obhájil.

(ČTK)