Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Lidé
Handelsblatt: Novým šéfem německé centrální banky bude Joachim Nagel

Novým šéfem německé centrální banky se na konci roku stane ekonom Joachim Nagel (55), který tak ve funkci nahradí Jense Weidmanna (53). Na svém webu o tom s odkazem na zdroje z vládních kruhů dnes píše německý deník Handelsblatt. Nagela do funkce podle listu navrhuje nový spolkový kancléř Olaf Scholz.

Joachim Nagel býval členem rady centrální banky, nyní pracuje pro Banku pro mezinárodní vypořádání plateb (BIS). Má za sebou kariéru bankéře a vazby na vládnoucí stranu sociálních demokratů (SPD), jejímž je členem. Reprofoto: bis.org

Z čela Deutsche Bundesbank, jak se německá centrální banka oficiálně nazývá, odchází Weidmann o pět let dříve, a to na vlastní žádost. Za své působení v čele centrální banky neskrýval nesouhlas s mimořádně uvolněnou měnovou politikou Evropské centrální banky (ECB), v jejíž Radě guvernérů jako šéf německé centrální banky zasedal. Nelíbily se mu nulové úrokové sazby ani masivní nákupy vládních dluhopisů. Se svým názorem ale zůstával v ECB v menšině. V čele Bundesbank byl od května 2011.

Souhlas ministra financí Christiana Lindnera (FDP), který o nominaci spolurozhoduje, s Nagelovou osobou je jistý, píše Handelsblatt. Podle jeho zdrojů má oficiální rozhodnutí padnout ve středu.

Nagel pracoval v německé centrální bance 17 let, z toho šest let zasedal v představenstvu. V roce 2017 přestoupil k německé státní bance KfW a od roku 2020 pracuje pro Banku pro mezinárodní vypořádání plateb, která funguje jako centrální banka centrálních bank. Tam je Nagel zástupcem ředitele bankovnictví.

V rodném Karlsruhe Nagel vystudoval národohospodářství. Na tamní univerzitě složil i doktorát.

Nagel už roky veřejně nevyjadřuje své názory na měnovou politiku. Projevy, které pronášel jako člen představenstva Deutsche Bundesbank v letech 2010 až 2016, ale podle Reuters ukazují, že sdílel tvrdý postoj německé centrální banky k inflaci a důraz na tržní disciplínu bank a vlád.

(ČTK)