Zlato (oz) / USD
1 557,87
0,01 %
Zlato (oz) / CZK
35 322,58
0,09 %
EUR / USD
1,11
0,03 %
USD / CZK
22,67
0,10 %
Lidé
Georgievová je jedinou kandidátkou na nejvyšší post v MMF

Bulharka Kristalina Georgievová je jedinou kandidátkou na nejvyšší post v Mezinárodním měnovém fondu (MMF). Oznámil to včera MMF. Ten nyní hledá náhradu za svou dosavadní šéfku Christine Lagardeovou, která byla nominována do vedení Evropské centrální banky (ECB). Georgievovou navrhla Evropská unie.

Členské země EU vybraly Georgievovou, která je nyní výkonnou ředitelkou Světové banky (SB). Foto: Wikimedia

Georgievová by se nyní měla setkat s členy výkonné rady fondu. „Cílem rady je dokončit výběrový proces co nejdříve, nejpozději pak do 4. října 2019,“ uvedl MMF.

Členské země EU vybraly Georgievovou, která je nyní výkonnou ředitelkou Světové banky (SB), za svou kandidátku do čela MMF začátkem minulého měsíce. Georgievová ve druhém kole hlasování zvítězila nad Nizozemcem Jeroenem Dijsselbloemem. Podle dřívějších informací ji prosazovali hlavně státy jižní a východní části EU.

Minulý týden MMF odstranil překážku pro zvolení Georgievové do svého čela, a to věkový limit. Od roku 1951 platilo, že do funkce výkonného ředitele nesmí být jmenován kandidát starší 65 let a nesmí zůstat ve funkci, pokud je mu více než 70 let. Georgievové bylo minulý měsíc 66 let. Rada guvernérů, ve které má každý ze 189 členských států svého zástupce, v hlasování schválila, aby byl věkový limit s okamžitou platností zrušen. Hlasovalo se od 21. srpna do 4. září.

Francouzka Lagardeová už dříve oznámila, že rezignuje na funkci k 12. září. Od 31. října by měla vystřídat ve funkci šéfa ECB Maria Draghiho z Itálie. V čele MMF byla Lagardeová druhé funkční období, které jí mělo skončit v červenci 2021. Stala se první ženou v čele této instituce. V čele MMF bývá tradičně kandidát z Evropy, zatímco v čele sesterské Světové banky (SB) bývá Američan.

Cílem MMF je podporovat spolupráci v měnové politice na globální úrovni. Fond podle svého webu usiluje o zajištění finanční stability, podporu mezinárodního obchodu, vysoké zaměstnanosti a udržitelného hospodářského růstu. Snaží se také přispívat ke snížení chudoby ve světě.

(ČTK)