Zlato (oz) / USD
1 773,06
0,70 %
Zlato (oz) / CZK
39 892,75
1,35 %
EUR / USD
1,13
0,43 %
USD / CZK
22,50
0,66 %
Lidé
Erdogan přijal rezignaci svého zetě na post ministra financí

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan přijal rezignaci svého zetě Berata Albayraka na post ministra financí. Oznámil to dnes prezidentův úřad. Albayrak svůj překvapivý odchod ohlásil v neděli a zdůvodnil jej zdravotními problémy. Učinil tak poté, co Erdogan v sobotu nečekaně odvolal šéfa centrální banky Murata Uysala.

Řada lidí v Turecku se domnívala, že dvaačtyřicetiletý Albayrak by se mohl v budoucnosti stát šéfem vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP). Foto: Wikimedia

„Žádost o rezignaci byla po posouzení prezidentem přijata,“ sdělil dnes prezidentův úřad. Erdogan podle úřadu uvedl, že obdivuje úspěchy, kterých Albayrak za dva roky ve funkci dosáhl.

Do čela resortu financí Erdogan dnes večer jmenoval bývalého ministra dopravy Lütfiho Elvana.

Řada lidí v Turecku se domnívala, že dvaačtyřicetiletý Albayrak by se mohl v budoucnosti stát šéfem vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) a možná i Erdoganovým nástupcem, upozornila agentura Reuters.

Hlavní opoziční formace, Lidová republikánská strana (CHP), v souvislosti s Albayrakovou rezignací hovoří o „státní krizi“ a nespokojenost vyjádřili rovněž někteří členové vládní AKP. „Takováto rezignace způsobila vážnou újmu Erdoganovi a straně,“ řekl agentuře Reuters nejmenovaný představitel AKP.

(ČTK)