Zlato (oz) / USD
1 981,50
0,35 %
Jistota ve vlastních rukou
0

ČNB má nově složenou bankovní radu ČNB

Od 13. února bude v úřadu nová bankovní rada ČNB. Vizitky nových členů bankovní rady České národní banky Jana Kubíčka a Jana Procházky, kteří nastoupí do funkce 13. února.

ČNB
Nové složení bankovní rady ČNB (13. února se ujmou funkce Jan Kubíček a Jan Procházka a viceguvernérem se stane Jan Frait). Foto: iStock
  • Jan Kubíček (46)

– Od loňského července byl vedoucím Úřadu Národní rozpočtové rady (ÚNRR). Úřad zajišťuje úkoly spojené s odborným, organizačním, administrativním, personálním a technickým zabezpečením činnosti Národní rozpočtové rady.

– V letech 2007 až 2013 působil jako poradce viceguvernéra ČNB Vladimíra Tomšíka, který je nyní velvyslancem v Číně. Od roku 2018 do roku 2019 vedl sekci makroekonomických a fiskálních analýz Úřadu Národní rozpočtové rady.

– Jan Kubíček se narodil 14. září 1976 ve Dvoře Králové nad Labem. Absolvoval Národohospodářskou fakultu Vysoké školy ekonomické (VŠE) v Praze, kde pokračoval na postgraduálním studiu v programu Hospodářská politika a správa. Pracovní kariéru zahájil ve společnosti Newton Holding, jako analytik. Má tituly Ing. a Ph.D.

– Po ukončení studií začal učit na ekonomických vysokých školách (VŠE v Praze, Newton College, VŠ Škoda Auto), kde se věnoval makroekonomické analýze, teorii dlouhodobého růstu nebo teorii hospodářského cyklu. Nyní působí zejména na na Katedře veřejných financí na VŠE Praha.

– Jan Kubíček mluví anglicky a francouzsky, na základní úrovni také italsky a německy.

 

  • Jan Procházka (44)

– Procházka byl od prosince 2012 generálním ředitelem a předsedou představenstva Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP), kde má kromě podpory a diverzifikace českého exportu na starost implementaci evropské směrnice Solvency II či zastupování v mezinárodních institucích.

– Dlouhodobě se zabývá sektorem dopravy, energetiky a kapitálovými trhy. Začínal jako hlavní analytik a ředitel pražské pobočky makléřské společnosti Cyrrus, ve které působil deset let.

– Od loňského května byl také koordinátorem Národní ekonomické rady vlády (NERV). Členem NERV byl již v minulosti, vedl skupinu pro klíčové výkonnostní ukazatele státní správy. Působil také v Legislativní radě vlády, kde byl členem pracovní komise pro hodnocení dopadů regulace (Komise RIA).

– V roce 2012 byl také jmenován předsedou dozorčí rady státního podniku Budějovický Budvar.

– Narodil se 1. prosince 1979 v Ostravě. Vystudoval aplikovanou matematiku na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a finance na Provozně ekonomické fakultě Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně.

– Procházka hovoří anglicky a na základní úrovni španělsky.

 

  • Nové složení bankovní rady ČNB (13. února se ujmou funkce Jan Kubíček a Jan Procházka a viceguvernérem se stane Jan Frait):

guvernér: Aleš Michl (45; do června 2028)

viceguvernér: Jan Frait (57; do června 2028)

viceguvernérka: Eva Zamrazilová (61; do června 2028)

člen bankovní rady: Tomáš Holub (48; do listopadu 2024)

členka bankovní rady: Karina Kubelková (39; do června 2028)

člen bankovní rady: Jan Kubíček (46; do února 2029)

člen bankovní rady: Jan Procházka (44; do února 2029)

(ČTK)

Další z kategorie Lidé