Zlato (oz) / USD
1 981,85
0,19 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Bývalý britský premiér Johnson inkasoval vysokou částku za projev v USA

Bývalý britský premiér a nyní už jen řadový poslanec Boris Johnson dostal v říjnu za jeden projev ve Spojených státech v přepočtu 276 130 liber, což je zhruba 7,7 milionu korun. Podle médií to vyplývá z parlamentního výkazu o vedlejších příjmech, které musejí britští poslanci pravidelně oznamovat.

Boris Johnson
Zhruba dva měsíce po odchodu z premiérského úřadu v Downing Street 10 Johnsonovi patrně začala druhá, výnosná kariéra. Foto: Wikimedia

Z evidence vedlejších příjmů poslanců vyplývá, že Johnson inkasoval zmíněnou sumu za práci, která mu podle jeho vlastních údajů zabrala osm hodin a 30 minut času.

V Británii musejí poslanci své vedlejší příjmy přesně dokumentovat a zveřejňovat v evidenci, která se aktualizuje každých 28 dní. V ní lze také dohledat, že Johnson krátce před svým projevem na akci amerického Sdružení pojišťovacích agentů a zprostředkovatelů v Colorado Springs navštívil na pozvání mediálního magnáta Ruperta Murdocha na akci do amerického státu Montana. Murdoch, do jehož impéria patří i vlivné britské listy jako The Sun a The Times, zaplatil Johnsonovi ekvivalent 11 559 liber.

Rovněž Johnsonova předchůdkyně v úřadu Theresa Mayová si pravidelně přivydělává svými proslovy. Ve srovnání s ním však jsou její honoráře skromnější. V posledním záznamu v evidenci vedlejších příjmů například uvedla, že za vystoupení v USA obdržela 97 000 liber.

(ČTK)

Další z kategorie Lidé