Zlato (oz) / USD
1 773,06
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
39 892,75
0,00 %
EUR / USD
1,13
0,00 %
USD / CZK
22,50
0,00 %
Lidé
Bidenův tým potvrdil, že ministryní financí má být Yellenová

Nově zvolený americký prezident Joe Biden nominuje bývalou šéfku centrální banky (Fed) Janet Yellenovou na ministryni financí. Potvrdil to dnes tým budoucího šéfa Bílého domu. Náměstkem ministryně bude Wally Adeyemo, který sloužil už v administrativě někdejšího prezidenta Baracka Obamy.

Yellenová byla první ženou v čele Fedu v letech 2014-2018, tedy za prezidenta Obamy. Foto: Wikimedia

Bidenův tým dnes oznámil jména několika členů budoucího ekonomického týmu prezidenta. Nominace Yellenové se všeobecně očekávala. Už dříve o ní jako příští ministryni financí psal americký tisk.

Yellenová byla první ženou v čele Fedu v letech 2014-2018, tedy za prezidenta Obamy, kdy byl viceprezidentem právě Biden. Ve funkci podporovala umírněný přístup k měnové politice charakterizovaný jen pozvolným zvyšováním úrokových sazeb. O Trumpovi loni v únoru řekla, že nerozumí hospodářské politice a nechápe poslání Fedu.

Adeyemo za Obamy sloužil jako zástupce šéfa Národní agentury pro bezpečnost (NSA) a také jako náměstek ředitele Národní ekonomické rady (NEC).

Do čela rozpočtového a správního úřadu (OMB) si Biden vybral Neeru Tandenovou, dosavadní prezidentku a generální ředitelku liberálního institutu Centrum pro americký pokrok. Sloužila také jako ekonomická poradkyně Obamy a neúspěšné kandidátky na prezidentku Hillary Clintonové.

Cecilia Rouseová, v současnosti děkanka fakulty veřejné a mezinárodní politiky Princetonské univerzity, se postaví do čela Rady ekonomických poradců (CEA), což je hlavní poradní a analytický ekonomický orgán v Bílém domě. Předsedkyně CEA rovněž bývá hlavní mluvčí Bílého domu v ekonomických otázkách.

(ČTK)