Zlato (oz) / USD
1 905,25
0,22 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Biden rok od nástupu do úřadu vyzdvihl ekonomické úspěchy

Americký prezident Joe Biden se na tiskové konferenci rok od svého nástupu do úřadu hájil proti kritice své vlády a poznamenal, že jeho práce není u konce. Hovořil o roce výzev i obrovském pokroku. Mimo jiné zmínil zvýšení proočkovanosti proti covidu-19. Zdůraznil, že za jeho vlády bylo vytvořeno šest milionů nových pracovních míst, nezaměstnanost a chudoba se snížily, zatímco mzdy vzrostly. Zároveň přislíbil, že zemi nečekají další lockdowny.

Demokrat Biden loni 20. ledna úřad převzal od svého republikánského předchůdce Donalda Trumpa. Foto: Wikimedia

Spojené státy podle Bidena zažívají rekordní tvorbu pracovních míst a ekonomický růst. Šéf Bílého domu zároveň slíbil vytvoření lepších pracovních míst a modernizaci americké infrastruktury. Zároveň uvedl, že si je vědom „frustrace a únavy v zemi“, což zdůvodnil covidem-19.

Spojené státy se podle Bidena učí, jak se adaptovat na pandemii, a zároveň se připravují na postpandemický svět. Prezident hovořil také o potřebě naočkovat dosud neočkované a rozšířit kapacity testování. V této souvislosti zmínil, že jeho administrativa mohla v otázce testování jednat rychleji. Zároveň uvedl, že varianta omikron není důvodem k panice a přislíbil, že se země nevrátí do lockdownu.

Bidenova obliba od nástupu do úřadu výrazně klesla, podle průzkumů je s jeho prací spokojeno pouze 42 procent Američanů. Prezident je pod tlakem mimo jiné kvůli pokračující pandemii covidu-19. Zatímco míra nezaměstnanosti klesla téměř na úroveň před pandemií, inflace vyvolává obavy, přičemž spotřebitelské ceny ve Spojených státech rostou nejrychleji za 40 let. Prezident v svém projevu vyzval americkou centrální banku, aby dělala pro zmírnění inflace víc.

Biden také nesplnil několik klíčových slibů. V Kongresu zatím neuspěl s plány na reformy volebního zákona a legislativním balíčkem pro sociální a klimatickou ochranu – ačkoli jeho demokraté mají těsnou většinu jak ve Sněmovně reprezentantů, tak v Senátu. V listopadových volbách do Kongresu by republikáni mohli získat zpět většinu v obou komorách, píše agentura DPA.

Prezident poznamenal, že podcenil jak hluboko sahá odpor republikánů k jeho programům. „Naše práce není u konce,“ zdůraznil. Na dotaz, zda toho nasliboval víc, než byl schopen splnit, odpověděl, že nikoliv. Prezident míní, že jeho sociální balík nazvaný Build Back Better, není pohřbený. Očekává, že se mu podaří prosadit rozsáhlé části legislativy. „Myslím, že můžeme balíček rozdělit, získat tolik, kolik teď můžeme, a vrátit se k tomu a bojovat o zbytek později,“ řekl.

Ačkoliv jsou Spojené státy nyní podle prezidenta v mnoha směrech méně rozdělené než dříve, „nejsou tak jednotné, jak by měly být“. Šéf Bílého domu řekl, že svět nyní prochází důležitým historickým zlomovým bodem. „V nadcházejících deseti letech budeme svědky větších změn, než jsme viděli v posledních 15 letech,“ řekl. „Myslím, že uvidíte strašně moc změn. Otázkou je, jestli s tím dokážeme držet krok,“ pokračoval. Dodal, že bude těžké udržet demokratické instituce, ale odmítá se vzdát.

Demokrat Biden loni 20. ledna úřad převzal od svého republikánského předchůdce Donalda Trumpa. Ten dodnes svou porážku neuznal a bez důkazů tvrdí, že volby provázely podvody a vítězství mu bylo ukradeno.

(ČTK)

Další z kategorie Lidé