Zlato (oz) / USD
1 921,23
0,09 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Americký ekonom Joseph Stiglitz oslaví 75. narozeniny

Americký ekonom Joseph Stiglitz, který 9. února oslaví 75. narozeniny, získal v roce 2001 Nobelovu cenu za ekonomii. Na přelomu tisíciletí působil jako hlavní ekonom Světové banky, kde proslul svou kritikou praktik Mezinárodního měnového fondu a takzvaného „washingtonského konsensu“ mezi MMF, Světovou bankou a administrativou USA.

Americký ekonom a nositel Nobelovy ceny Joseph Stiglitz. Foto: © Raimond Spekking / CC BY-SA 4.0 (via Wikimedia Commons), CC BY-SA 4.0

Stiglitz bývá řazen k ekonomické škole takzvaných nových keynesiánců, částečně navazujících na ekonomickou teorii a závěry Johna Keynese, prosazujícího cílené státní zásahy do ekonomiky. Ty podle něj přinášejí v řadě oblastí efektivnější výsledky, než jakých by bylo dosaženo samovolným působením neregulovaných tržních mechanismů (takzvanou neviditelnou rukou trhu).

Stiglitz se narodil v Gary v americkém státě Indiana, studoval na Amherstově koleji a na Massachusettském technologickém institutu (MIT), kde také později učil. Výzkumné či pedagogické činnosti se věnoval taktéž na univerzitách v Chicagu, Cambridgi, Yale, Stanfordu, Oxfordu a Princetonu. Nyní je profesorem Kolumbijské univerzity.

Vědec, profesor a Trumpův kritik

Po odchodu z pozice hlavního ekonoma Světové banky se Stiglitz vrátil k profesi vědce a učitele. Před působením ve Světové bance vedl Radu ekonomických poradců tehdejšího prezidenta USA Billa Clintona.

I nadále se vyjadřuje k aktuálním problémům. Je například velkým kritikem amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropským představitelům tento Američan radí, aby mluvili s nespokojenými občany, i když volí extremistické strany, protože jinak evropské státy skončí v čele s někým jako je Trump. Hlasitě se také vyjadřuje proti evropské měně euro, která podle něj ztroskotala.

(ČTK)

Další z kategorie Lidé