Zlato (oz) / USD
1 914,37
0,46 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Yellenová nedokončila projev v Massachusetts; možné obavy o zdraví globální ekonomiky

Při své dlouho očekávané řeči byla šéfka FEDu, Janet Yellen, viditelně unavená a nakonec musela svou řeč přerušit. Může tento incident znervóznit investory?
Výsledkem řeči je důvěra v americkou ekonomiku generující zaměstnanost, solidní trhy a možnost růstu sazeb již v 2015.

Ve čtvrtek 24.9. měla Janet Yellenová přednést svou dlouho očekávanou řeč, jejímž tématem byla inflace a globální měnová politika, a to na půdě univerzity Massachusetts, Amherst.

Celý projev se však ocitl v ohrožení, když předsedkyně FEDu na malý moment podlehla únavě po náročném týdnu. Několikrát se musela zastavit a odkašlat si, nakonec předčasně odešla od řečnického pultíku. Mluvčí americké centrální banky označil toto zakolísání za „následek dlouhého projevu v záři reflektorů a z toho plynoucí dehydratace.“

Co bylo obsahem řeči šéfky FEDu?

Yellenová ve své řeči zmínila, že zvýšení úrokových sazeb lze očekávat ještě letos. Inflace podle ní zůstává stabilní a americká ekonomika je dost solidní, aby zaměstnanost rostla. Poslední vývoj globální ekonomiky a globálních finančních trhů podle ní nijak výrazně politiku FEDu neovlivnil. (Reuters)

Může viditelná únava Yellenové (69) ovlivnit trh?

Otázky ohledně šéfky nejmocnější centrální banky by mohly vychýlit finanční trhy, které jsou nyní znepokojeny otázkou zdraví globální ekonomiky a netrpělivě čekají na zvýšení či nezvýšení úrokových sazeb. Investoři mají strach především z toho, že zvýšení sazeb otřese dluhopisovými trhy a že vysaje kapitál z trhů rozvíjejících se zemí.

Yellenová se po předčasně ukončené řeči svěřila do péče týmu univerzitních expertů, zotavila se a již večer pokračovala ve svém nabitém pracovním programu.

Další z kategorie Centrální banky