Zlato (oz) / USD
1 905,34
0,47 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Už druhý Trumpův kandidát na členství ve Fedu odstoupil

Další možný uchazeč o volné místo ve vedení americké centrální banky (Fed) se rozhodl stáhnout svou kandidaturu. Stephen Moore, kterého vybral americký prezident Donald Trump, týdny čelil kritice za názory na úrokovou politiku a za sexistické poznámky o ženách. O jeho rozhodnutí informoval včera na svém twitterovém účtu sám Trump. Již koncem dubna se rozhodl nekandidovat do křesla v Radě guvernérů Fedu jiný Trumpem vyhlídnutý muž Herman Cain.

Moore radil Trumpovi ve volební kampani a je jedním ze spoluautorů reformy z roku 2017, která v USA snížila daně. Foto: Wikimedia

„Steve Moore, skvělý prorůstový ekonom a opravdu příjemný člověk, se rozhodl kandidaturu do Fedu stáhnout,“ napsal americký prezident na twitteru.

Moore ztratil podporu republikánských senátorů, kteří měli o jeho nominaci hlasovat. Podle agentury AP jej dostihly jeho dřívější znevažující poznámky o ženách. Moore se bránil, že napsání těchto textů lituje a že byly míněny jako humoristické sloupky.

Devětapadesátiletý Moore radil Trumpovi ve volební kampani a je jedním ze spoluautorů reformy z roku 2017, která v USA snížila daně. Poté, co Fed zvedl v prosinci úroky, volal Moore po sesazení jeho šéfa Jeromea Powella a stejně jako Trump vyzval, aby se letos základní úroková sazba snížila.

Již třiadvacátého dubna Trump oznámil, že kandidaturu na členství ve Fedu stahuje Herman Cain. Dřívějšímu šéfovi řetězce pizzerií, který finančně podporuje Trumpovo znovuzvolení, podrazila podle agentury AP nohy především obvinění ze sexuálního obtěžování. Oficiálně ale Cain sdělil, že nová funkce by pro něj znamenala „finanční ztrátu“, protože by se musel vzdát svých podnikatelských aktivit.

Vedení Fedu je sedmičlenné. Jak na Caina tak na Moora se snášela kritika, že pro křeslo v jeho Radě guvernérů nejsou dostatečně kvalifikovaní a že je Trump vybral proto, aby v centrální bance, kterou opakovaně kritizuje mimo jiné za zvedání základní úrokové sazby, prosazovali jeho zájmy. Měnový výbor Fedu na svém posledním zasedání ve středu podle očekávání nechal základní úrokovou sazbu beze změny v rozmezí 2,25 až 2,50 procenta.

(ČTK)

Další z kategorie Centrální banky