Zlato (oz) / USD
2 333,56
0,50 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ukrajinská centrální banka poprvé od začátku války snížila úrok

Ukrajinská centrální banka snížila svoji základní úrokovou sazbu na 22 procent z předchozích 25 procent. Je to první snížení sazeb od začátku války, které má pomoci hospodářskému oživení. Analytici snížení úroků očekávali, protože inflace v letošním roce zpomaluje rychleji, než se očekávalo. V červnu meziroční inflace činila 12,8 procenta.

Ukrajina, centrální banka
Ukrajinská centrální banka snížila svoji základní úrokovou sazbu na 22 procent z předchozích 25 procent. Foto: iStock

„Rychlé zpomalení inflace a stabilní situace na devizovém trhu umožňují zahájit cyklus snižování diskontní sazby,“ uvádí se v prohlášení banky. „Snižování diskontní sazby na pozadí udržování makrofinanční stability zároveň podpoří oživení ekonomiky.“

Guvernér centrální banky Andrij Pyšnyj uvedl, že ukrajinská ekonomika se ukazuje být odolná vůči novým výzvám, které přinesla invaze Ruska zahájená loni v únoru. To podle něj přimělo centrální banku, aby zlepšila odhad růstu hrubého domácího produktu (HDP) v letošním roce na 2,9 procenta z předchozích dvou procent. Centrální banka rovněž zlepšila odhad inflace, očekává letos její zpomalení na 10,6 procenta. Původně čekala inflaci 14,8 procenta.

V příštím roce má pak HDP vzrůst o 3,5 procenta a v roce 2025 tempo růstu dále zrychlí na 6,8 procenta. Inflace má příští rok zpomalit na 8,5 procenta a v roce 2025 na šest procent. Pyšnyj ale varoval, že nejistota přetrvává a důležitá bude spolupráce s Mezinárodním měnovým fondem (MMF).

Ukrajina je při financování rozpočtových výdajů z velké části závislá na západní pomoci. Letos Kyjev obdržel téměř 27 miliard USD (590 miliard Kč) z očekávaných 42 miliard USD. Příští rok bude podle centrální banky země na pokrytí rozpočtového deficitu potřebovat nejméně 37 miliard USD, uvedla agentura Reuters.

(ČTK)

Další z kategorie Centrální banky