Zlato (oz) / USD
2 333,56
0,50 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Turecká centrální banka zvýšila kvůli inflaci základní úrok na 30 procent

Turecká centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu o pět procentních bodů na 30 procent. Oznámila to v tiskové zprávě. Snaží se tak bojovat s vysokou inflací, která po přechodném zmírnění opět zrychluje a v srpnu se dostala na 59 procent. Základní úrok je teď v Turecku nejvýše za 20 let.

lira
Turecká centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu o pět procentních bodů na 30 procent. Foto: iStock

„Měnový výbor se rozhodl pokračovat v procesu zpřísňování měnové politiky s cílem co nejdříve nastolit cestu dezinflace, ukotvit inflační očekávání a dostat pod kontrolu zhoršování cenového chování,“ uvedla centrální banka. Míra inflace byla podle ní nad očekávání vyšší jak v červenci, tak v srpnu.

Domácí poptávka v Turecku zůstává silná a míra inflace ve službách se drží vysoko. To spolu s růstem cen ropy a dalším zhoršením inflačních očekávání zvyšuje riziko, že inflace ještě poroste.

Zvýšení základní úrokové sazby je čtvrté od června, kdy se vedení centrální banky ujala guvernérka Hafize Gaye Erkanová. Pod jejím vedením se turecká měnová autorita vrátila k tradičnějším postupům boje s inflací, předtím úroky navzdory vysoké inflaci snižovala.

(ČTK)

Další z kategorie Centrální banky