
Podle řady pozorovatelů by takový krok měl prudký dopad na trhy a mohl by mít komplikovanou právní dohru, protože americké zákony počítají s nezávislostí centrální banky a s tím, že jejího šéfa prezident nemůže odvolat kvůli neshodám o výši úrokové sazby.
Na její snížení Trump znova apeloval s tím, že by se mu líbila základní úroková sazba kolem jednoho procenta. Aktuálně je cílový rozsah úrokové sazby federálních fondů 4,25 až 4,50 procenta. Podle Reuters se očekává, že takový zůstane i po nejbližším zasedání centrálních bankéřů.
Americký prezident je přesvědčen, že se americké ekonomice daří skvěle, a prakticky jediné, co teď potřebuje, je snížení úrokových sazeb, aby pak byla jako „raketa“. Také by to podle něj vedlo k výrazně menším výdajům na obsluhu amerického dluhu a usnadnilo lidem nakupovat bydlení.
Powella nominoval do čela Fedu právě Trump, a to v listopadu 2017, funkce se pak ujal v únoru 2018. Na druhé funkční období ho navrhl Trumpův nástupce Joe Biden. Powell uvedl, že hodlá ve funkci zůstat až do konce svého funkčního období, což je do 15. května 2026.
(ČTK)