Zlato (oz) / USD
2 205,65
2,19 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Švýcarská centrální banka překvapivě snížila základní úrok na 1,50 procenta

Švýcarská centrální banka dnes nečekaně snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 1,50 procenta. Oznámila to v tiskové zprávě. Stala se tak první velkou centrální bankou, která zmírnila zpřísněnou měnovou politiku zavedenou ve snaze omezit inflaci. Švýcarský frank na rozhodnutí banky zareagoval výrazným poklesem, vůči euru sestoupil na osmiměsíční minimum.

Švýcarsko
Švýcarská centrální banka dnes nečekaně snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 1,50 procenta. Foto: iStock

Švýcarská centrální banka přikročila ke snížení úrokových sazeb poprvé za devět let. Většina analytiků v anketě agentury Reuters předpovídala, že banka základní úrokovou sazbu na dnešním zasedání ponechá beze změny na 1,75 procenta.

„Uvolnění měnové politiky bylo možné, protože boj proti inflaci byl v posledních dvou a půl letech účinný,“ uvedla centrální banka. Upozornila, že inflace ve Švýcarsku se už několik měsíců nachází zpět pod dvěma procenty, tedy v oblasti odpovídající cenové stabilitě. Předpověděla, že inflace v této oblasti zůstane několik let.

Centrální banka upozornila, že při svém rozhodnutí o redukci úroků zohlednila kromě snížených inflačních tlaků i posílení švýcarského franku v uplynulém roce. „Snížení základní sazby rovněž podporuje ekonomickou aktivitu,“ dodala.

(ČTK)

Další z kategorie Centrální banky