Zlato (oz) / USD
2 333,56
0,50 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Powell: Fed stále počítá se snižováním úroků, pokrok v inflaci není jistý

Centrální banka USA (Fed) stále očekává, že ještě letos sníží svoji základní úrokovou sazbu. Zda bude pokračovat současné tempo zpomalování inflace však není jisté. Uvedl to dnes v projevu před výborem pro finanční služby Sněmovny reprezentantů šéf Fedu Jerome Powell.

Jerome Powell
Powell má pověst centristy s republikánskými kořeny, udržuje však dobré vztahy s demokraty i republikány. Foto: Wikimedia

Pokud se ekonomika bude vyvíjet převážně tak, jak se čeká, bude pravděpodobně vhodné začít v určitém okamžiku letošního roku snižovat úroky, uvedl Powell. Ekonomický výhled je však nejistý a není zaručeno, že bude pokračovat současné zpomalování inflace směrem k dvouprocentnímu cíli. Powell poznamenal, že inflace se od roku 2022, kdy dosáhla 40letého maxima, podstatně zmírnila. Existují však rizika na obou stranách, a to že příliš brzké snížení sazeb by mohlo zrychlit inflaci, i to, že příliš dlouhé udržování měnové politiky na přísné úrovni by mohlo poškodit expanzi ekonomiky, díky které se nezaměstnanost již dva roky drží pod čtyřmi procenty.

Powellův projev se drží jazyka, který on i jeho kolegové v poslední době používají k charakteristice současného stavu ekonomiky a k vyjádření o tom, kdy začnou snižovat úrokové sazby. Letos je navíc nejistota posílena tím, že se budou konat prezidentské volby, v kterých se zřejmě utkají současný demokratický prezident Joe Biden a jeho republikánský předchůdce Donald Trump.

Powell tak znovu neřekl, kdy by přesně mohlo dojit k uvolnění měnové politiky. Zopakoval, že bankéři stále potřebují mít větší důvěru v to, že inflace bude dále zpomalovat, než sníží základní úrok. Ten se od července drží v rozmezí 5,25 až 5,2 procenta, tedy nejvýše za více než 20 let.

Pro voliče to znamená, že úrokové sazby u hypoték na bydlení, kreditních karet a úvěrů pro malé podniky zůstanou vysoké. I když tato přísná měnová politika pomáhá zmírnit vysokou inflaci, pravděpodobně přispěla k současnému nízkému hodnocení Bidena.

Nedávné statistické údaje příliš nepřispěly k vyjasnění směru vývoje ekonomiky a inflace. Někteří analytici předpokládají, že cenové tlaky budou postupně polevovat, jiní pak, že vyšší inflace bude přetrvávat. Investoři očekávají, že snižování sazeb začne v červnu.

Powell má pověst centristy s republikánskými kořeny, udržuje však dobré vztahy s demokraty i republikány. Do měnového výboru Fedu ho jmenoval demokratický prezident Barack Obama. Do funkce šéfa Fedu ho povýšil Trump a Biden ho potvrdil na druhé funkční období. Kroky Fedu mohou rozhodnout o tom, zda prezidentské hlasování bude v prostředí nízké inflace, nízké nezaměstnanosti a klesajících úrokových sazeb, které obvykle favorizuje úřadujícího prezidenta, nebo v náročnějších podmínkách, upozornila agentura Reuters.

(ČTK)

Další z kategorie Centrální banky