Zlato (oz) / USD
1 932,30
0,41 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Portugalská bankéřka: ECB by mohla snížit inflaci na dvě procenta dříve

Vzhledem ke křehkému stavu ekonomiky se Evropské centrální bance (ECB) může podařit vrátit inflaci v eurozóně na dvouprocentní cíl dříve, než se nyní předpokládá. Uvedla to viceguvernérka portugalské centrální banky Clara Raposová. Dodala, že není pesimista, pokud se týká výhledu ekonomiky, ale má obavy, že pokles poptávky po vývozu by mohl ještě více zatížit ekonomiku, která už teď bojuje s tím, aby si udržela růst. Informovala o tom agentura Bloomberg.

ECB
Vzhledem ke křehkému stavu ekonomiky se Evropské centrální bance (ECB) může podařit vrátit inflaci v eurozóně na dvouprocentní cíl dříve, než se nyní předpokládá. Foto: iStock

Inflace podle Raposové výrazně zpomaluje a dopad minulých snížení úroků v eurozóně se ještě plně neprojevil. Ona sama by tak na minulém zasedání ECB dala přednost tomu, aby se náklady na půjčky nezměnily.

„Musíme dostat inflaci zpět k cíli, to je náš úkol číslo 1,“ uvedla Raposová na setkání evropských ministrů financí ve Španělsku. „Je to na dobré cestě a jádrová inflace konečně zpomaluje. Pokud ekonomika ještě trochu zpomalí, a to je možné, možná se tam dostaneme dříve, než naznačují některé prognózy.“

ECB minulý týden zvýšila úrokové sazby podesáté za sebou a zveřejnila novou ekonomickou prognózu. Ta ukázala, že inflace dosáhne dvouprocentního cíle v polovině roku 2025. Výhled však byl vypracován předtím, než statistické údaje ukázaly, že expanze za tři měsíce do června byla mnohem slabší, než se původně předpokládalo.

Podle Raposové je ekonomika eurozóny zatím poměrně odolná. Je tu však velký tlak na straně externí poptávky. Vztahy s Čínou jsou v poslední době napjatější, což by mohlo způsobit snížení poptávky a vyvolat vážnější stagnaci, než se původně předpokládalo. Pro ECB je důležité, aby přesně pochopila, odkud cenové tlaky pocházejí a jak se zvyšování sazeb přenáší do ekonomiky.

Raposová je od loňského prosince viceguvernérkou portugalské centrální banky, kde má na starosti finanční stabilitu a trhy. Spolu s guvernérem Mariem Centenem se také pravidelně účastní zasedání Rady guvernérů ECB.

Uvedla, že ona sama by na posledním zasedání Rady guvernérů ECB dala přednost pauze ve zvyšování úroků. Upozornila, že jádrová inflace zpomalila a celková inflace se snížila na polovinu. Růst vývozu také zpomaluje, růst zaměstnanosti je nižší a zájem o úvěry slábne. Není si také jistá, zda je už dostatečně vidět dopad předchozích zvýšení úroků.

(ČTK)

Další z kategorie Centrální banky