Zlato (oz) / USD
1 920,06
0,32 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Polská centrální banka poprvé po třech letech snížila úrokové sazby

Polská centrální banka dnes poprvé po třech letech snížila svou hlavní úrokovou sazbu, a to navzdory dvouciferné inflaci. Učinila tak méně než šest týdnů před volbami. Rada pro měnovou politiku hlavní úrokovou sazbu snížila o 0,75 procentního bodu na šest procent. Centrální banka o tom informovala v tiskové zprávě.

centrální banka
Polská centrální banka dnes poprvé po třech letech snížila svou hlavní úrokovou sazbu, a to navzdory dvouciferné inflaci. Foto: Wikimedia

Polský zlotý se posléze propadl vůči euru, kolem 16:55 SELČ k jednotné evropské měně odepisoval 1,7 procenta. Obdobně oslabily polské akcie, akciový index WIG20 obchodování uzavřel poklesem o 2,4 procenta.

Ekonomové v anketě agentury Bloomberg čekali pokles úroků o čtvrt procentního bodu. „Je to razantní snížení,“ konstatoval analytik Marek Dřímal ze společnosti Société Générale. „Uvidíme, co k tomu sdělí centrální banka, ale trh bude překvapený,“ dodal. Polská centrální banka své rozhodnutí odůvodnila tím, že se podle ní inflace se vrátí k cíli rychleji, než se původně předpokládalo.

Rozhodnutí banky podle agentury Bloomberg získává před volbami, které se budou konat 15. října, politický rozměr. Banka poskytuje ekonomický stimul, aby pomohla vládní straně Právo a spravedlnost (PiS) před parlamentními volbami, myslí si někteří ekonomové. Míra inflace v Polsku se v srpnu podle statistického úřadu snížila na 10,1 procenta z červencových 10,8 procenta.

Guvernér polské centrální banky Adam Glapiński tento měsíc uvedl, že banka by v září mohla přikročit ke snížení úrokových sazeb, jestliže inflace sestoupí pod deset procent. Šéf centrální banky se stal terčem útoků opozice kvůli vysoké inflaci a svým úzkým vazbám na PiS, která usiluje o třetí funkční období.

Polská ekonomika v hodnotě 680 miliard dolarů (15,4 bilionu Kč) jeví známky oslabování. Mzdy a průmyslová výroba po poklesu ve druhém čtvrtletí vykazovaly v létě horší výsledky, než se očekávalo.

„Podle mého odhadu hrozí, že se trend obrátí a inflace se znovu zvýší,“ napsal na síti X, někdejším twitteru, ekonom Wojciech Paczos, který působí na Cardiffské univerzitě. „Stejně tak hrozí, že (centrální banka) po volbách toto rozhodnutí změní a vrátí se ke zvyšování úrokových sazeb,“ dodal. „Podle mého se jedná o stoprocentně politické rozhodnutí, které není podložené ekonomickou logikou,“ uzavřel.

(ČTK)

Další z kategorie Centrální banky