Zlato (oz) / USD
1 933,81
0,53 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Německá centrální banka očekává, že ekonomika v tomto čtvrtletí klesne

Německá ekonomika v aktuálním čtvrtletí zřejmě klesne, očekává německá centrální banka. Průmysl je v recesi a soukromá spotřeba na růst hospodářství podle ní nestačí. Deutsche Bundesbank, jak se oficiálně centrální banka v Německu nazývá, to dnes uvedla ve své pravidelné měsíční zprávě. Největší evropská ekonomika zaznamenala na přelomu roku krátkou recesi a ve druhém čtvrtletí stagnaci růstu. Pokles v aktuálním čtvrtletí by tak znamenal čtyři čtvrtletí v řadě s poklesem nebo stagnujícím růstem.

Německo
Německá ekonomika v aktuálním čtvrtletí zřejmě klesne, očekává německá centrální banka. Foto: iStock

„Navzdory poněkud zpomalujícímu tempu růstu cen, silnému růstu mezd a dobré situaci na trhu práce soukromé domácnosti stále brzdí výdaje,“ uvedla centrální banka. „Kromě zdrženlivosti spotřebitelů ovlivňují ekonomický výkon také sílící problémy v průmyslu,“ dodala.

Míra inflace v eurozóně se od konce loňského roku snížila na polovinu. V srpnu přesto činila 5,3 procenta, a byla tak výrazně nad dvouprocentním inflačním cílem, který pro cenovou stabilitu stanovila Evropská centrální banka (ECB).

„Nízký a pokračující pokles příchozích zakázek a klesající objem nevyřízených zakázek mají stále větší dopad na průmyslovou výrobu,“ napsala německá centrální banka.

Německý průmysl, který je silně závislý na vývozu, byl obzvláště silně zasažen slabou poptávkou z Číny a jeho vyhlídky na oživení zůstávají slabé, uvádějí analytici.

Šéf německé centrální banky Joachim Nagel se přesto domnívá, že hovořit o Německu jako o nemocném muži Evropy, což byl termín, který se v posledních měsících objevil v několika médiích, by byla chyba. Význam označení „made in Germany“ podle něj není radno snižovat.

Banka vyzývá politiky, aby se zasadili o větší atraktivitu Německa. Seznam úkolů je dlouhý: cenově dostupná energie a restrukturalizace hospodářství v souvislosti se změnou klimatu, digitalizace a rychlejší schvalovací postupy, například při integraci zahraničních kvalifikovaných pracovníků nebo při realizaci investic, a snížení závislosti – například na dodávkách důležitých surovin a produktů z Číny.

(ČTK)

Další z kategorie Centrální banky