Zlato (oz) / USD
2 030,13
0,18 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Maďarská centrální banka snížila základní úrokovou sazbu na devět procent

Maďarská centrální banka dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod na devět procent. Informovala o tom v tiskové zprávě. Ke snížení základní sazby přikročila už popáté za sebou, reaguje tak na klesající inflaci. Na předchozím, lednovém zasedání základní úrok zredukovala o 0,75 procentního bodu.

Maďarsko
Maďarská centrální banka dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod na devět procent. Foto: iStock

Maďarská centrální banka začala základní sazbu snižovat loni v říjnu, už v květnu ale zahájila snižování své jednodenní depozitní sazby. Její základní úroková sazba je i po zohlednění dnešní úpravy nejvyšší v Evropské unii.

Meziroční míra inflace v Maďarsku letos v lednu klesla na 3,8 procenta z prosincových 5,5 procenta. Loni v lednu se inflace v Maďarsku vyšplhala až na 25,7 procenta, což byla nejvyšší úroveň od roku 1996.

V České republice inflace letos v lednu klesla na 2,3 procenta z prosincových 6,9 procenta. Dostala se tak na nejnižší úroveň od března 2021. Česká národní banka (ČNB) tento měsíc snížila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 6,25 procenta.

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem pak dražší půjčky například na bydlení. Zároveň ale při vyšších úrocích roste zhodnocení vkladů na spořicích účtech.

(ČTK)

Další z kategorie Centrální banky