Zlato (oz) / USD
2 034,31
0,09 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Maďarská centrální banka snížila základní úrok o tři čtvrtě bodu na 10 procent

Maďarská centrální banka snížila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 10,0 procenta. Informovala o tom dnes v tiskové zprávě. Analytici většinou očekávali snížení o celý jeden procentní bod, centrální banka ale podle agentury Reuters patrně přihlédla k oslabení forintu.

centrální banka
Základní sazbu snížila centrální banka už počtvrté za sebou. Snížení úroků bylo ve stejném rozsahu jako v předchozím měsíci. Foto: Wikimedia

Banka v polovině ledna dala najevo, že rychlejší pokles inflace by mohl urychlit uvolňování měnové politiky. Kvůli zvýšení rizika na trzích se ale nakonec rozhodla od výraznějšího snížení sazeb upustit. V prosinci míra inflace v Maďarsku zpomalila na 5,5 procenta.

Pouze tři z 18 ekonomů oslovených agenturou Reuters předpokládali, že centrální banka sníží úrok o 0,75 procentního bodu. Mediánová prognóza počítala se snížením o jeden procentní bod na 9,75 procenta. Základní úroková sazba v Maďarsku je teď i po úpravě nejvyšší ze zemí Evropské unie.

Inflace v Maďarsku zpomalovala mnohem rychleji, než se očekávalo, tržní rizika se v posledních týdnech ale výrazně zvýšila. Maďarský forint se v pondělí kvůli politickým sporům s EU a měnové politice centrální banky propadl na nejnižší hodnotu za tři měsíce. Od začátku roku forint oslabil asi o jedno procento a jeho výkon je nejslabší ve srovnání s ostatními měnami zemí střední Evropy.

„Část poklesu forintu je způsobena přímo očekáváním snížení úroků, část je způsobená rozšířením rizikové prémie,“ řekl ekonom finančního ústavu Commerzbank Tatha Ghose.

Bankovní rada České národní banky (ČNB) minulý měsíc snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 6,75 procenta. Úrokové sazby se změnily poprvé od června 2022.

(ČTK)

Další z kategorie Centrální banky