Zlato (oz) / USD
2 033,01
0,13 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Jeden člen bankovní rady ČNB chtěl ještě výraznější pokles sazeb

Pro snížení základní úrokové sazby o půl procentního bodu hlasovalo šest ze sedmi členů bankovní rady České národní banky (ČNB). Jeden člen navrhoval ještě razantnější pokles o 0,75 procentního bodu, řekl guvernér ČNB Aleš Michl. Písemný záznam z jednání bankovní rady, včetně toho, kdo ze členů hlasoval pro jaký postup, zveřejní centrální banka 16. února.

ČNB
Pro snížení základní úrokové sazby o půl procentního bodu hlasovalo šest ze sedmi členů bankovní rady České národní banky (ČNB). Foto: iStock

Michl uvedl, že v české ekonomice odeznívají nákladové i poptávkové inflační tlaky. Poptávka zůstává utlumená i díky přísné měnové politice a nerealizovalo se riziko vzniku mzdově-inflační spirály.

Podle nové prognózy ČNB by tržní úrokové sazby měly v letošním roce rychle klesat. Michl ale řekl, že v prvním a druhém čtvrtletí budou sazby nad úrovní v prognóze. Podle něj v ekonomice nadále existují proinflační rizika, jejichž naplnění by znamenalo, že inflace sice klesne, ale nedosáhne dvouprocentního cíle centrální banky.

Na březnovém jednání bude bankovní rada vyhodnocovat nová data z ekonomiky a zhodnotí, zda je trend odeznívání inflace v Česku setrvalý. Bankovní rada bude také vyhodnocovat, nakolik se snížení sazeb přeneslo do úvěrové aktivity, řekl Michl. „Proces snížení sazeb může být kdykoli přerušen nebo zastaven, nebude-li se inflace snižovat v souladu s naší predikcí,“ zdůraznil.

Guvernér také uvedl, že nová rovnovážná úroveň úrokových sazeb bude na vyšší úrovni, než byl trh zvyklý před pandemií covidu-19. O nastavení této úrovně bude bankovní rada jednat.

„ČNB na tiskové konferenci po zasedání vyslala do trhu vzkaz, že úrokové sazby budou dále klesat a z vyznění nové prognózy lze očekávat, že bankovní rada může i na dalších zasedáních snižovat úroky o půl procentního bodu v jednom kroku, přičemž ve hře může být i výraznější snížení sazeb,“ komentoval Michlovo vystoupení analytik Generali Investments Radomír Jáč.

Tisková konference po rozhodnutí se nesla spíše v holubičím tónu, což potvrzuje i vývoj koruny, která v jejím průběhu oslabila nad 25,20 Kč za euro, doplnil analytik Raiffeisenbank Vratislav Zámiš. Pojem holubičí tón znamená hlas, který chce snížit úrokové sazby, a podpořit tak ekonomiku levnějšími penězi. Proti holubicím pak stojí jestřábi. Zajímavý byl podle Zámiše komentář guvernéra ke kurzu koruny, který sice bankovní rada sleduje, při rozhodování o sazbách ale nehrál výraznější roli. V roce 2022 přitom na úrovních, kde se česká měna vůči euru nyní nachází, ČNB aktivně intervenovala ve prospěch koruny, připomněl.

(ČTK)

Další z kategorie Centrální banky