Zlato (oz) / USD
1 924,99
0,27 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Japonská centrální banka pokračuje v mimořádně uvolněné měnové politice

Japonská centrální banka se dnes rozhodla pokračovat ve své mimořádně uvolněné měnové politice. Ve své tiskové zprávě uvedla, že domácí i světová ekonomika čelí „mimořádně vysokým“ nejistotám.

Japonský yen
Japonská centrální banka je se svou uvolněnou měnovou politikou výjimkou mezi předními centrálními bankami, které se v poslední době snaží prostřednictvím vyšších úrokových sazeb dostat pod kontrolu inflaci. Foto: iStock

Banka se rozhodla ponechat krátkodobé úrokové sazby beze změny na minus 0,1 procenta. Nadále rovněž hodlá udržovat výnos desetiletých státních dluhopisů v blízkosti nuly.

„Vzhledem k mimořádně vysokým nejistotám kolem vývoje ekonomiky a finančních trhů doma i v zahraničí bude banka trpělivě pokračovat v uvolněné měnové politice,“ uvedla centrální banka. „Zároveň bude pohotově reagovat na vývoj ekonomické aktivity a cen i na finanční podmínky,“ dodala.

Japonská centrální banka je se svou uvolněnou měnovou politikou výjimkou mezi předními centrálními bankami, které se v poslední době snaží prostřednictvím vyšších úrokových sazeb dostat pod kontrolu inflaci.

Japonská vláda dnes oznámila, že spotřebitelské ceny bez zahrnutí čerstvých potravin se v srpnu v Japonsku meziročně zvýšily o 3,1 procenta, tedy stejným tempem jako v červenci. Inflace se tak již sedmnáctý měsíc za sebou nacházela nad dvouprocentním cílem centrální banky. To by mohlo posílit argumenty ve prospěch zpřísnění měnové politiky v Japonsku.

(ČTK)

Další z kategorie Centrální banky