Zlato (oz) / USD
2 207,52
2,28 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Fed úroky nezměnil, letos dále očekává jejich snížení o 0,75 procentního bodu

Americká centrální banka (Fed) na závěr dvoudenní schůzky svého měnového výboru ponechala základní úrokovou sazbu podle očekávání beze změny v pásmu 5,25 až 5,50 procenta, což je nejvyšší úroveň za 22 let. Úroky měnový výbor nezměnil již pátou seanci za sebou. Letos stále očekává jejich snížení o nejméně 0,75 procentního bodu.

Fed
Fed zahájil nynější cyklus zvyšování úroků s cílem dostat inflaci pod kontrolu předloni v březnu. Naposledy centrální banka úroky zvedla loni v červenci. Foto: iStock

V prohlášení Fed uvedl, že inflace zůstává „zvýšená“. Podle nové prognózy by jádrová inflace, která nezahrnuje nestabilní ceny potravin a energií, měla do konce roku 2024 zpomalit na 2,6 procenta. V prosinci centrální banka očekávala pokles na 2,4 procenta.

Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že inflace se od svého vrcholu značně ochladila. Dodal ale, že „je stále příliš vysoká, pokrok v jejím snižování není zaručený a cesta vpřed je nejistá“.

Riziko spojené s rozhodnutím o měnové politice má podle něj dvě nepříznivé strany. „Pokud bychom ji uvolnili příliš nebo příliš brzy, mohli bychom být svědky návratu inflace. A pokud ji uvolníme příliš pozdě, mohlo by to zbytečně poškodit zaměstnanost,“ dodal Powell.

Snížení základní úrokové sazby o nejméně 0,75 procentního bodu předpokládá deset z 19 zástupců měnového výboru. V prosinci se tak vyjádřilo 11 z nich.

Fed nicméně zlepšil svůj výhled růstu americké ekonomiky, která podle aktuálních projekcí letos poroste tempem 2,1 procenta. V prosinci centrální banka počítala s tím, že vzroste o 1,4 procenta. Míra nezaměstnanosti by měla na konci roku dosáhnout čtyř procent, což je méně než 4,1 procenta očekávaných v prosinci. V únoru míra nezaměstnanosti překvapivě vzrostla na 3,9 procenta, zatímco v předchozích třech měsících se držela na 3,7 procenta.

„Ponechání sazeb na stávající úrovni trh nepřekvapilo. K prvnímu snížení by podle odhadu trhu mohlo dojít se 60procentní pravděpodobností na červnovém zasedání,“ uvedl analytik XTB Tomáš Cverna.

„Nová inflační data z USA za únor (…) potvrzují, že Fed ještě v boji s ní nemá vyhráno. (…) Dlouho vyhlížené snižování se tak opět o trochu vzdaluje. Je otázka, jestli se ho dočkáme ještě v první půlce letošního roku. Čekají nás ještě zasedání v květnu a červnu, ale i tam je v současnosti největší pravděpodobnost, že Fed se sazbami hýbat nebude,“ konstatoval analytik Portu Lukáš Raška.

Fed zahájil nynější cyklus zvyšování úroků s cílem dostat inflaci pod kontrolu předloni v březnu. Naposledy centrální banka úroky zvedla loni v červenci.

(ČTK)

Další z kategorie Centrální banky