Zlato (oz) / USD
1 981,85
0,19 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Fed: Ekonomika USA dál roste, panují však obavy z obchodní války

Ekonomika Spojených států na jaře pokračovala v růstu, řada firem má ale obavy z negativních důsledků obchodní války s Čínou. Vyplývá to z pravidelné zprávy o hospodářském vývoji zvané Béžová kniha, kterou zveřejnila americká centrální banka (Fed).

Růst ekonomické aktivity v USA v období od dubna do poloviny května zůstal podle zprávy „mírný“. Foto: iStock

„Řada (podnikových) kontaktů se obává, že zvýšená cla v obchodě s Čínou prohloubí ochabování aktivity čínského zpracovatelského průmyslu, což povede k nižší poptávce po amerických produktech ze strany čínských výrobců,“ píše se ve zprávě Fedu.

Růst ekonomické aktivity v USA v období od dubna do poloviny května zůstal podle zprávy „mírný“. Průzkumy Fedu mezi kontakty v podnicích dokonce signalizovaly jeho „drobné zlepšení“. Uskutečnily se nicméně ještě před tím, než americký prezident Donald Trump pohrozil zavedením nových cel na veškerý dovoz z Mexika, upozornila agentura Reuters.

„Některé kontakty naznačily zpomalení růstu poptávky, pokud se nevyřeší obchodní spor s Čínou,“ uvedl Fed. Dodal nicméně, že některé kontakty dávaly najevo optimismus, že bude dosaženo obchodní dohody s Čínou, která bude pro USA dlouhodobě přínosná.

Měnový výbor Fedu ke včerejší zprávě přihlédne na svém červnovém zasedání, na kterém bude rozhodovat o nastavení měnové politiky. Šéf Fedu Jerome Powell v úterý prohlásil, že centrální banka je připravena uskutečnit potřebné kroky k ochraně ekonomiky před důsledky obchodní války. To posílilo naděje, že Fed by mohl přikročit ke snížení své základní úrokové sazby.

(ČTK)

Další z kategorie Centrální banky