Zlato (oz) / USD
1 930,21
0,19 %
Jistota ve vlastních rukou
0

ČNB: Zahraniční dluh ČR stoupl ve 2. čtvrtletí na 4,381 bilionu korun

Zahraniční dluh České republiky se ve druhém čtvrtletí zvýšil o 28,1 miliardy na 4,381 bilionu korun. V meziročním srovnání byl jeho stav o 249,8 miliardy nižší. Výše zahraničního dluhu ke konci června představovala 61,6 procenta hrubého domácího produktu (HDP) země, tedy celkového výkonu české ekonomiky. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnila Česká národní banka (ČNB).

dluh
Zahraniční dluh České republiky se ve druhém čtvrtletí zvýšil o 28,1 miliardy na 4,381 bilionu korun. Foto: iStock

Přes 77 procent zahraničního dluhu připadlo na soukromý sektor a zbývající část, 22,6 procenta, byly závazky veřejného sektoru, do kterých spadají závazky vládního sektoru, soukromých subjektů garantované vládou a subjektů s majoritní účastí státu.

„Ve struktuře zahraničního dluhu podle jednotlivých sektorů byl ve druhém čtvrtletí určující nárůst stavu zadluženosti vládního a bankovního sektoru,“ uvedla ČNB. Podle ní důvodem zvýšení zahraničního dluhu vládního sektoru byl nákup vládních dluhopisů zahraničními investory a u bankovního sektoru vzrostly vklady přijaté ze zahraničí a zvýšil se stav bankovních dluhopisů v držbě zahraničních věřitelů.

Podíl bankovního sektoru na celkové zadluženosti tak ve sledovaném období činil 39,3 procenta a vládní sektor se na ní podílel z 15,4 procenta. Zahraniční závazky ostatních sektorů klesly na 45,3 procenta celkového dluhu.

Podle instrumentů jsou v zahraničním dluhu podle ČNB nejvíc rozšířené formy dluhového financování vklady a půjčky od přidružených podniků. Ke konci června v souhrnu činily 51,4 procenta zahraničního dluhu.

(ČTK)

Další z kategorie Centrální banky