Zlato (oz) / USD
1 918,98
0,07 %
Jistota ve vlastních rukou
0

ČNB k 5. říjnu ukončí úročení povinných minimálních rezerv

Česká národní banka (ČNB) k 5. říjnu ukončí úročení povinných minimálních rezerv, které k ní ukládají banky. Dnes o tom rozhodla bankovní rada ČNB, uvedla centrální banka na svých internetových stránkách. ČNB tímto rozhodnutím navazuje na obdobný krok Evropské centrální banky z letošního července.

ČNB
ČNB upozornila, že povinné minimální rezervy už delší dobu nejsou faktickým nástrojem měnové politiky centrální banky. Foto: Wikimedia

„Česká národní banka přistoupila k tomuto kroku s cílem snížit náklady na provádění měnové politiky při zachování její efektivity,“ uvedla mluvčí ČNB Petra Krmelová.

Povinné minimální rezervy musejí u ČNB ukládat banky, pobočky zahraničních bank a družstevní záložny. Jejich objem je stanoven na dvě procenta primárních závazků jednotlivých peněžních ústavů.

ČNB upozornila, že povinné minimální rezervy už delší dobu nejsou faktickým nástrojem měnové politiky centrální banky. V současnosti plní zejména úlohu likviditního polštáře pro zabezpečení hladkého průběhu mezibankovního platebního styku.

(ČTK)

Další z kategorie Centrální banky