Zlato (oz) / USD
2 034,55
0,46 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Členka Výkonné rady ECB se vyslovila proti rychlému snižování úroků

Členka Výkonné rady Evropské centrální banky (ECB) Isabel Schnabelová se vyslovila proti rychlému snižování úrokových sazeb v eurozóně. V rozhovoru s listem Financial Times (FT) uvedla, že ECB by při zpřísňování měnové politiky měla postupovat s trpělivostí a opatrností.

Isabel Schnabelová
„Musíme být trpěliví a opatrní, protože mimo jiné z historické zkušenosti víme, že inflace může opět nabrat na síle,“ uvedla Schnabelová. Foto: iStock

Schnabelová v této souvislosti poukázala na přetrvávající vysokou inflaci v sektoru služeb, odolnost trhu práce a geopolitické napětí na Blízkém východě. „Celkově to hovoří proti brzké úpravě postoje v měnové politice,“ uvedla.

ECB v lednu podle očekávání opět ponechala svou základní úrokovou sazbu beze změny na 4,50 procenta. Potvrdila rovněž závazek bojovat s vysokou inflací. Centrální banka předloni v červenci zahájila zvyšování úrokových sazeb s cílem dostat inflaci pod kontrolu, loni v říjnu nicméně zvyšování úroků přerušila.

Inflace v eurozóně se předloni postupně vyšplhala až na rekordních 10,6 procenta. Letos v lednu však podle předběžných údajů statistického úřadu Eurostat činila pouze 2,8 procenta, a nacházela se tak nedaleko dvouprocentního cíle ECB.

„Musíme být trpěliví a opatrní, protože mimo jiné z historické zkušenosti víme, že inflace může opět nabrat na síle,“ uvedla Schnabelová. Dodala, že ECB sice dosáhla významného pokroku v boji proti inflaci, tento boj ale ještě neskončil.

(ČTK)

Další z kategorie Centrální banky