Zlato (oz) / USD
1 929,16
0,51 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Čína ve třetím čtvrtletí zpomalila růst na 6,9 procenta

Peking – Čína ve třetím čtvrtletí zpomalila hospodářský růst, útlum je ale menší, než se čekalo. Hrubý domácí produkt druhé největší ekonomiky světa vzrostl v meziročním srovnání o 6,9 procenta po růstu o sedm procent v předešlém kvartálu.

Představuje to nejslabší výkon od počátku roku 2009, vyplývá z dnešních údajů čínského statistického úřadu. Dnešní údaje znamenají tlak na čínské činitele, aby přišli s dalšími opatřeními na podporu ekonomiky. Ekonomové dotázaní agenturou Reuters očekávali zpomalení růstu hrubého domácího produktu na 6,8 procenta.

shutterstock_328454987

Foto: Finanční centrum Shanghai

V mezičtvrtletním srovnání stoupla čínská ekonomika o 1,8 procenta, tedy stejným tempem jako v předešlém kvartálu. Trh očekával růst o 1,7 procenta.
Čínská ekonomika zpomaluje růst už déle a loni stoupla o 7,4 procenta, což bylo její nejpomalejší tempo za posledních 24 let. Komunističtí vůdci se snaží nasměrovat ekonomiku k pomalejšímu, ale udržitelnějšímu růstu, který by byl místo jednostranného zaměření na vývoz a investice založen více na domácí spotřebě.

Zdroj: ČTK