Hlavní příčina současné krize je tentokrát odlišná.
V roce 2008 nastala krize v Americe kvůli rizikovým hypotékám. Tentokrát je zdrojem deflačních sil pro zbytek světa Čína.
Miliardář, filantrop a majitel vykrývacích fondů George Soros je ohledně ekonomiky v současnosti dosti skeptický. Zopakujme pasáže z jeho interview pro Bloomberg TV z Davosu, kde Soros roku 2008 vystoupil během Světového ekonomického fóra.
„Situace je vážná,“ řekl Soros. „A Číňané příliš dlouho řešili přechod růstového modelu od typu založeného na investicích a exportech k typu orientovanému na domácí trhy a import. Takže tvrdému přistání se prakticky nedá vyhnout. „
Soros je přesvědčen, že je v silách Číny tento problém zvládnout. Čína nyní vlastní více než 3 biliony dolarů v devizových rezervách. Problémem je, že čínské problémy se přenáší do zbytku světa.
„Čína je jedním ze zdrojů deflace,“ citoval Sorose web Business Insider.
„V podstatě tu máme tři hlavní příčiny krize.. První příčinou je Čína, druhou jsou ceny ropy a surovin, a třetí je kompetitivní devalvace. Působí všechny tři souběžně.“
Deflace je letos v Davosu žhavé téma. Miliardář a správce hedgeových fondů Ray Dalio zmínil ve středečním rozhovoru: „Můj názor je, že klíčem ke krizi je čínská měnová situace. Naprosto klíčová. Pokud jüan podlehne významnému oslabení, importuje se deflace do ostatních států a celá situace se ještě zkomplikuje. „
Soros zmínil, že svět naposledy čelil deflaci před 80 lety, a proto nikdo nemá tušení, jak se s deflačním prostředním vyrovnat.
„Nikdo z nás takovou situaci nezažil. Naposledy se to přihodilo v 30. letech. Kdo byl tehdy už naživu, určitě nebyl v ekonomicky aktivním věku. Nemáme tušení, jak se s deflací vypořádat. Situace se naprosto liší od toho, co známe. Teď se jí musíme postavit. „
Soros, ve svých 85 letech odešel z denní správy svého rodinného vykrývacího fondu Soros Fund Management. V současnosti se věnuje svým nadacím a filantropii.
Zdroj: Business Insider
Editor: Daniel Hron
Foto: Ruben Sprich, Reuters