Investoři do zlata již více než čtyři roky trpí brutálními ztrátami. Cena zlata se od roku 2011 smrštila téměř na polovinu, resp. spadla z hladiny $1.891 za unci na dnešních pouhých $1.094. Avšak – poprvé po dlouhé době jsme v minulém týdnu slyšeli o zlatu dobré zprávy. A teď se držte – od Donalda Trumpa!
Trump v důležité, leč poměrně nepovšimnuté čtvrteční debatě otevřel téma měnových válek. Trumpovým cílem po zvolení bude rozšířit měnové války proti hlavním obchodním „partnerům“ Ameriky. Trump by raději volil cestu měnové odvety proti Číně, Japonsku a jim podobným, skrze dovozní cla. Svého by však dosáhl mnohem snáze, když by snížil hodnotu amerického dolaru.
A to je jistě pozitivní zpráva pro investiční zlato, jediné peníze, které nikdy nikdo nemůže natisknout.
Trump již teď cílí na země, co nehrají fair
„Kvůli Číně jsme přišli zhruba o 4 až 7 milionů pracovních míst,“ řekl Trump během diskuse. „Z velké části za to může čínská devalvace měny.“
„S Japonskem je to podobné. Japonci rovněž znehodnotili svou měnu, čímž poskytly svým domácím výrobcům, jako je výrobce traktorů Komatsu (KMTUY) nespravedlivou výhodu proti konkurentům z USA, jako je Caterpillar (CAT). Moji známí si teď raději objednají Komatsu, jelikož Japonci znehodnotili jen do té míry, že se prostě koupit Caterpillar krutě nevyplatí. A Japoncům to projde, což my nesmíme dopustit.“
Levnější japonský jen znamená, že jakýkoli japonský výrobek bude pro americké spotřebitele levnější, zatímco veškeré produkty z USA budou pro Japonce dražší.
Dáme-li věci do kontextu, zjistíme, že japonský jen od roku 2012 setrvale klesal, jelikož vláda úporně tiskla peníze, aby stimulovala japonskou ekonomiku. Byla to japonská verze „kvantitativního uvolňování“, což je politika stimulu neboli tištění peněz, kterou jako první zahájil americký Fed na konci roku 2008.
Stimul a měnové války
Čína v současnosti rovněž tiskne jüany, aby se předešlo prudkému zpomalení domácí ekonomiky. Měnoví experti předpokládají, že se této měny v brzké době natiskne ještě mnohem víc. A Čínané v tom nebudou sami. Britská libra vůči dolaru klesla velmi nízko. To samé platí pro euro. Trhy očekávají, že Evropské centrální banky spustí další kolo tištění peněz.
Ekonomové již dlouho varují, že by to v krajním případě mohlo vést až k eventuálnímu scénáři politiky „beggar thy neighbour“, což je svého druhu kompetitivní devalvace, kde každý bojuje s každým pomocí znehodnocování národních měn.
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), což je think-tank bohatých zemí, poskytl údaje o tom, jak velké škody mohou kompetitivní devalvace napáchat. Podle OECD je japonský jen proti dolaru asi o 10 % příliš podhodnocen, pokud chceme vyjádřit „paritu kupní síly“ obou měn. Provedeme-li podobné srovnání u dalších měn zemí, jež jsou hlavními obchodními partnery USA (mj. Německo a Jižní Korea), uvidíme, že jejich měny mají proti dolaru cenovou výhodu zhruba 10 %. Dodejme, že v dalších regionech, jako například ve Španělsku, východní Evropě a Mexiku, je dolar ještě levnější. Údaje MMF ukazují, že čínská měna je „přezlevněná“ již asi o 20 %, měřeno paritou kupní síly s dolarem.
Trump opakovaně řekl, že je otevřen tomu uvalit cla a poplatky proti těm, kteří v měnové válce „nehrají fair“. V praxi je s dovozními cly ten problém, že jsou mezi ekonomy vnímány jako přežitek, plus je složité je navrhnout a implementovat. Zákon o clech by musel projít oběma komorami Kongresu – a to je velmi, velmi nepravděpodobné. Daleko jednodušší cestou rozšíření dodávek peněz je natisknout další. A poté prostě „rétoricky srazit dolar“ níže tak, že Fed pohrozí politikou oslabování. To je funkční a jednoduchá taktika.
A to jistojistě zvýší hodnotu u platidel, které natisknout nelze – v první řadě na zlatu.
Trump jako zlatý býk
O Trumpovi bylo zaznamenáno, že je ohledně zlata optimista – ironií je, že opačného důvodu, z nějž nařkl Obamu, že Americe škodí. Vskutku, Trump pobíral rentu z nemovitostí v New Yorku – v čem jiném než ve zlatých cihlách, a to v momentu, kdy tržní hodnota zlata vrcholila ( září 2011). Podle všeho to byl ten správný okamžik, kdy bylo záhodno prodat všechny zlaté akcie, jako například SPDR Gold Trust neboli GLD.
Je velmi snadné Trumpovu poslední poznámku vypustit z hlavy jako nepodstatnou. Styl jeho kampaně je napůl klaunský, napůl pobuřující. Přesto je před zahájením primárek nad Slunce jasné, že je to favorit voleb. V poslední anketě veřejného mínění (RealClearPolitics), vede Trump o 15 bodů. K tomu přičtěme, že favorit č. 2, senátor Ted Cruz, může čelit právní kritice své kandidatury, protože se narodil v Kanadě. Kurz sázek na Trumpa je 6 ku 4 (40 % šance), což ukazuje, že je jasným favoritem.
Povaha trhu se zlatem zůstává mystériem zabaleným v konspiračních teoriích. Nikdo nedokáže vývoj jeho ceny úspěšně předpovědět. Stejně tak nemůžeme s jistotou říci, zda bude Trump z pozice prezidenta chtít zlatý boom. Ale přinejmenším platí, že pokud Trump uspěje, budou muset investoři do svých prognóz zahrnout eventualitu rostoucího ekonomického nacionalismu a měnových válek. Pokud jste výrazně nakupovali dlouhé pozice na dolaru, nebo šortovali zlato, může vám to podstatně znepříjemnit život.
Zdroj: Marketwatch
Autor: Brett Arrends
Editor: Daniel Hron