Zlato (oz) / USD
2 755,27
0,40 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Panika v Kanadě – potraviny zdražují pod tlakem kolabující měny

Kanada je musí dovážet okolo 80 % veškeré zeleniny a ovoce. Propad kurzu kanadského dolaru se prohlubuje tváří v tvář silnému propadu cen ropy, na které je Kanada silně závislá. Když kanadský dolar ztrácí, ceny těchto potravin úměrně tomu rostou.

Kanada si bezpochyby prochází silnou recesí. To je znát obzvlášť v provincii Alberta, kde se nachází hlavní ložiska ropy celé země. Uprostřed probíhajícího kolapsu cen ropy dochází v této provincii k rostoucímu množství domovních vloupání, potravinové banky registrují rostoucí zájem o potraviny pro chudé a bohužel dochází také k rostoucímu počtu sebevražd. Mnoho obyvatel nechápe, jak se ekonomická situace v zemi mohla tak rychle změnit v katastrofu.

Padající hodnota kanadského dolaru jen umocňuje konec „Kanadského snu.“

Graf 1: Vývoj kurzu kanadského dolaru proti americkému

01
Propad kanadského dolaru (CAD) vůči americkému dolaru (USD) má silný vliv na ceny základních potravin v Kanadě.

Podle Bloombergu země dováží okolo 80 % veškeré zeleniny a ovoce. Když kanadský dolar ztrácí, ceny těchto potravin úměrně tomu rostou. Nízko příjmové domácnosti obvykle vydají za jídlo větší část příjmu. Tento vedlejší efekt oslabení národní měny jim působí značné potíže.

S rostoucím tempem propouštění bude růst množství nízkopříjmových domácností, které budou silně zvažovat, zda si mohou dovolit okurku za 3 dolary, květák za 8 dolarů nebo kukuřičné lupínky za 25

James Price, ředitel společnosti Capital Markets Products nedávno v BloombergTV vtipkoval, že „nebude trvat dlouho, než bude banán za dolar.“

Nejedná se pouze o provincii Nunavut (daleko na severu), ale o situaci v celé zemi.

Tato kanadská krize se pravděpodobně ještě prohloubí. Podle výroční zprávy potravinového institutu při University of Guelph, vzrostly minulý rok ceny ovoce o 9,1 % a zeleniny o 10,1 %. Autoři zprávy očekávají, že růst cen těchto potravin budou překračovat oficiální míru inflace, která za rok 2015 činí 4,5 %.

Varování, že pokud ceny ropy brzy nevzrostou, bude v Kanadě hlad, doplňuje vyjádření Diany Bronsonové, ředitelky společnosti Food Secure Canada, která uvádí: „Lidé se středními a nízkými příjmy, mají problém najít dostatečně placenou práci, aby svým rodinám vydělali na vyváženou stravu.“ „Nezdravé jídlo je levné, zdravé jídlo je naopak velmi drahé.“

Jinými slovy by v krizí nejhůře postižených oblastech mohlo brzy dojít k silnému nárůstu obezity, úměrně tomu, jak Kanaďané přestupují na nezdravé, ale levné potraviny. „Konkrétně v provincii Alberta máte buď hojnost, nebo hlad. Lidé, kteří si stále mohou dovolit jídlo, budou zajídat své zklamání levným lančmítem a lacinou zmrzlinou. Mnoho dalších, kteří byli nejvíce zasaženi, krize nutí hledat řešení na charitě či v potravinových bankách.“

Špatná zpráva je, že se s tím prakticky nedá nic dělat. Pokud Bank of Canada zvažuje zavedení pro-cyklických opatření na podporu dolaru, riskuje tím zadušení ekonomické aktivity v době, kdy propad cen ropy odkrajuje nemalou část HDP země.

Zdroj: CBC
Editor: Jindřich Smítka

Další z kategorie Články