Existují ovšem statistické důkazy, zde přes analytika Robertse:
Ať už věříte na sekulární stagnaci nebo ne, měli byste velmi dobře dbát toho, co Larry Summers empiricky vypozoroval ohledně průměrného „stáří“ ekonomické expanze, a kdy přechází ze zralosti do recese. Ve svém projevu v Central Bank of Chile pan Summers zdůraznil, že v případě, že expanze trvá již více než pět let a přitom je nezaměstnanost nižší než 6 %, roste pravděpodobnost recese v následujících třech let až na hranici vyšší než 75 %. Nezaměstnanost v USA USA před 15 měsíci klesla pod 6 %.
Zjevnou mouchou tabulky je, že Summers ji vyhotovil pro americká data, a Robertsova případová studie platí pro Evropu. (Hlavním varováním je, že pokud nastane zároveň kolaps v Číně a oslabení v Británii, budeme všichni v háji.)
Takže jsme se podívali „na zoubek“ některým makrodatům Velké Británie. Počty lidí na pracovních úřadech, jak je eviduje britský statistický úřad:
Růstu HDP vs. míra nezaměstnanosti, tabulka EconomicsHelp.org na základě statistických dat z národního statistického úřadu:
Tento graf není tak dramatický, jak graf Summersův, ale přesto ukazuje jednu věc: pokud nezaměstnanost klesne opravdu nízko, Spojené království zabředne do recese.
Pointa
Nezaměstnanost ve Velké Británii je v současné době… 5,2%. Závěry si učiňte samí.
Autor: Jim Edwards
Zdroj: Economicshelp.org, BusinessInsider.com, ONS UK, RBS
Editor: Daniel Hron