Zlato (oz) / USD
2 755,27
0,40 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Měnové války eskalují a intervence jsou zcela bezzubé

Jak se spouští nové kolo měnových válek, máme stále více důkazů, že měnové intervence začínají ztrácet na účinnosti. Ilustrujeme si to na případu pesos, libry i švédské koruny.

Mexické peso kleslo na rekordní minimum; Cantor Fitzgerald (kapitálová investiční bankka) kritizovala snahy o posílení směnného kurzu jako „povětšinou marné.“ Brazilští centrální bankéři ve své studii ze začátku roku nedoložili „žádné důkazy“ o tom, že by jejich intervence měly vliv na volatilitu měny. A i když má švédská Riksbank daleko k tomu, že by vedla švédskou korunu k setrvalému poklesu, spíše slabší prodeje švédské Riksbank mohou být podle společnosti Citigroup Inc. ve skutečnosti „příležitostí k nákupu“.

Čínské snahy o devalvaci jüanu byly impulzem pro ostatní země k tomu, aby držely krok s Čínou. Posilující propad cen na komoditách totiž pustoší kupní sílu jejich občanů. Mexický ministr financí Luis Videgaray řekl 7.ledna, že světová ekonomika číslo 2 (Čína) riskuje spuštění „konkurenčních devalvací“ – známých také jako měnová válka, zatímco Švédsko zavádí opatření, která dopomohou omezit zisky švédské koruny a zvýšit inflaci.

„Nad některými centrálními bankami – a jedná se zejména o malé, otevřené ekonomiky – visí velký otazník, zda skutečně zvládnou intervencemi ovlivňovat směnné kurzy i jinak než v krátkodobém horizontu,“ řekl Ken Dickson, ředitel pro investice a měny ve skotské společnosti Life Investments Ltd. V případě Švédska, „je pro centrální banku velmi obtížné prosadit svou, pokud se trh rozhodne opačně než ona.“

Další růst koruny

Zatímco koruna klesla o více než 1 procento vůči euru poté, co Riksbank prohlásil na konci roku, že je připraven k intervenci, naopak vůči většině ostatních hlavních světových měn šv. koruna i nadále roste. Podle řady politiků jsou intervence nezbytné. Ken Dickson očekává, že koruna bude vůči euru posilovat, a to i v střednědobém horizontu.
Téměř před rokem musela švýcarská centrální banka kvůli nákladným intervencím pro oslabení franku zrušit svůj kurzový strop pro smíšenou politiku prodeje franků a pro záporné úrokové sazby. Přesto je dnes její měna stále o 10 procent silnější nežli limit 1,20/euro.
Ukončení limitu mělo plošný dopad na finanční trhy – stejně jako v případě čínské devalvace jüanu.

Pokoušíme štěstí

„Pro centrální banku je velmi obtížně po delší dobu udržovat umělý směnný kurz v zahraničí,“ řekl Peter Rosenstreich, vedoucí tržní stratég v Swissquote Bank. „Na případu Švýcarska jasně vidíme, jak dramaticky špatný konec vás čeká, když pokoušíte své štěstí příliš dlouho. Takové pokusy se nakonec velmi, velmi prodraží.“

Národy po celém rozvojovém světě odstoupily vloni od měnových intervencí, pochopily, že slabší měnový kurz má schopnost posílit exporty a zmírnit tlak na státní devizové rezervy.
Mnoho intervencí se nyní děje, aby se měny posílily, ne devalvovaly. Kolumbijský guvernér centrální banky minulý měsíc prohlásil, že se blíží moment, kdy reál začne rekordně klesat a bude nutné intervenovat. Brazilský real vůči dolaru klesl od září skoro o 2 %, jelikož centrální plánovači dlouhodobě prodávali swapové kontrakty a kreditní úvěry, aby podpořili měnu.

„Marný“ pokus

Mexické peso se od zahájení státních intervencí (XII 2014) propadlo o 18 %. Rafael Elias, šéf strategie rozvíjejících se trhů na Cantor Fitzgerald v New Yorku, napsal minulý týden ve své zprávě, že „každodenní intervence se ukázaly jako neúčinné, a devalvaci měny tyto dolarové výprodeje redukují jen zvolna.“

Moment překvapení a dobrá koordinace jsou klíčem k úspěšné intervenci. To tvrdí Jeffrey Frankel, profesor na Harvardu. Zpráva zkoumala historii a účinek koordinovaných zásahů USA a dalších zemí od roku 1985. Podle studie je tato strategie odsouzena k nezdaru, pokud je tržní tendence pohybu měny opačná.


Ani koordinované intervence nejsou všemocné

Ani koordinované intervence tedy nejsou zárukou úspěchu. Pokus Japonska, USA a dalších zemí oslabit jen poté, co japonské ostrovy zasáhly v roce 2011 tsunami a zemětřesení v roce 2011, měl za následek pouze dočasný a malý pokles jinak posilující měny.
I dávnější historie ukazuje marnost tohoto počínání. V roce 1992 Británie, neschopna odvrátit spekulativní útoky na libru, byla nucena svou měnu odhlásit z Evropského mechanismu směnných kurzů (předchůdce eura).

Někdy je prostě vliv spekulací na trhu větší nežli spojené síly bank více států. Britská libra toho byla dobrým příkladem, uvedl Ulrich Leuchtmann, vedoucí stratég na Commerzbank AG ve Frankfurtu.

Autoři: , 

Zdroj: BBG
Editor: Daniel Hron

Další z kategorie Články