Oficiální zpráva o vývoji trhu práce zveřejněná americkým úřadem práce (BLS) nám poskytuje samé špatné zprávy.
Dobře placená místa pro střední třídu neustále mizí. Nově vytvořená pracovní místa jsou podstatně hůře placená a obvykle jen na částečný úvazek, ke kterým se nevztahují sociální jistoty. Ještě horší zprávou je, že pracovní uplatnění nachází zejména lidé v předdůchodovém věku. Nevyhnutelný závěr je, že ekonomické vyhlídky se pro většinu Američanů stále zhoršují.
Tím ale špatné zprávy nekončí. Report nám poskytuje jak celková čísla o vývoji pracovních míst, tak i čísla očištěná o sezonní vlivy. Do zpráv se dostávají pouze čísla očištěná o sezónní vlivy, která jsou však značně zkreslená.
Nadhodnocování počtu pracovních míst
„Již dříve jsem vysvětlil, že Americký úřad práce (BLS) vychází z předpokladu, že nové firmy vytvoří a nenahlásí pracovní místa v množství, které převyšuje nehlášený úbytek pracovních míst od společností v úpadku. John Williams (shadowstats.com) prokázal, že nadhodnocováním odhadu může ve statistikách vzniknout až 750.000 neexistujících pracovních míst ročně.“
Stejný dopad mohou mít i úpravy statistiky o sezónní vlivy. Reálně je přírůstek pracovních míst bez takovéto statistické úpravy jen 11.000 míst. Statistika upravená o sezónní vlivy vykazuje 292.000 míst. Jinými slovy se tato „úprava“ statistiky podílí na celkově tvorbě pracovních míst počtem 281.000 z celkového počtu 292.000 nově vzniklých pracovních míst. Očištění statistik o sezonnost má svůj důvod, ale nelze ospravedlnit v případě, že zodpovídá za 96 % všech nově vzniklých míst.
To co zde vidíme, je nejspíš jen pyramidový systém, který Fed rozjel společně s deregulací finančních trhů. Jeho důvěryhodnost je závislá na tvorbě nových pracovních míst. Stabilita tohoto systému se tedy udržuje nadhodnocováním skutečného počtu pracovních míst a statistickými úpravami, které společně vytvářejí uspokojivá čísla.
Kdyby reportovaná čísla byla skutečná, určitě by nedocházelo k poklesu míry participace pracovní síly. Množství příležitostí by přitáhlo lidi na pracovní trh a lidé by z něj nevystupovali zklamaní a zoufalí z faktu, že nemohou najít práci.
Tvrzení Obamovy administrativy, že za snížením míry participace pracovníků v USA stojí odchody silných ročníků do důchodu, drtí fakt, že nová pracovní místa obsazují převážně nejstarší věkové skupiny pracovníků ve věku 55+.
Závěr
Z celého reportu vyplývá závěr, že 281.000 pracovních míst je výsledkem manipulace statistik ve snaze o udržení iluze ekonomického oživení.
Je důležité dodat, že zpráva pojednává pouze o počtu nových pracovních míst a nevypovídá nic o množství lidí, kteří jsou skutečně zaměstnaní. Mnohé z těchto pracovních pozic jsou na částečný úvazek, které často obsazují lidé, kteří již na zkrácený pracovní úvazek pracují.
Autor: Paul Craig Roberts, www.globalresearch.ca
Dr. Paul Craig Roberts je vlivný americký komentátor při Wall Street Journal a byl také náměstkem ministra financí za Reaganovy vlády. Je také přispěvatelem časopisu Business Week a autorem mnoha knih. Přednáší na univerzitách a jeho blog sledují lidé z celého světa.
Čtěte také: Skutečný obraz americké zaměstnanosti
Šest nepříjemných faktů o španělském „zotavení“
Editor: Jindřích Smítka
Foto: Shutterstock, Frontpagemag.com