
Tento krok představuje pro Bridgewater návrat ke zlatu poté, co v roce 2023 prodal své tehdejší zlaté akcie, což podtrhuje Daliovo přesvědčení o zlatě jako klíčovém zajištění v době ekonomické nejistoty. Dalio hodnotu aktiva jako je zlato, k zajištění proti rizikům spojeným s papírovými měnami a politickou nestabilitou, v minulosti často zdůrazňoval, konstatuje ekonomický portál Barchart.
„Hodně věřím v diverzifikaci. Myslím si, že lidé obvykle nemají ve portfoliu dostatečné množství zlata. Když přijdou špatné časy, zlato je velmi účinným diverzifikátorem,“ uvedl Dalio v rozhovoru pro televizi CNBC v polovině února. Dalio zároveň upřesnil, že vzhledem k současné situaci by investoři měli alokovat zhruba 10 % svého portfolia do zlata.
Mnoho analytiků uvádí, že zlato pravděpodobně udrží vzestupný trend po zbytek roku. I když se obchodní napětí bude dál zmírňovat, drahý kov bude mít stále několik katalyzátorů, které by ho mohly pohánět výš, míní Barchart.
Jako příklad cituje Linu Thomasovou z Goldman Sachs, že “zlato letos pravděpodobně překoná nové rekordy“. Ta předpovídá, že cena zlata do konce roku 2025 vystoupí na 3 700 dolarů za unci, a to díky konzistentním nákupům drahého kovu centrálními bankami. Očekává také, že cena poroste proto, že investoři do zlatých fondů zvyšují své podíly (jako např. Dalio) v očekávání poklesu úrokových sazeb a kvůli obavám z recese. V případě recese by cena zlata mohla podle americké banky vystoupat až na 3 880 dolarů za unci.
Michael Armbruster, spoluzakladatel a řídící partner makléřské společnosti Altavest, v podobném duchu prohlásil: „Nic nám neříká, že 3 500 dolarů je pro zlato vrcholem. Trend je stále rostoucí a nyní zažíváme pouze normální korekci na býčím trhu.“
I podle Trevora Yatese, analytika společnosti Global X ETFs spravujícín 40 milard dolarů, byl pokles ceny zlata způsoben “spíše pozicí a toky (rozuměj spekulacemi) než jakoukoli zásadní změnou“ v jeho tezi o zlatě. A dodal: „Stále pozorujeme silnou poptávku na fyzickém trhu, poháněnou centrálními bankami spolu s obavami ze stagflace a zvýšenou mírou nejistoty, která tlačí na zdražování zlata.“
„Myslíte si, že růst zlata skončil? Podle největšího hedgeového fondu na světě ne. Ať už se snažíte zajistit proti ekonomické a geopolitické nejistotě, nebo usilujete o spekulativní zisky, zlato zůstává v dnešním prostředí životně důležitým aktivem,“ uzavírá svůj komentář Barchart.
(rek)