
„Dnešní data nepředstavují výraznější překvapení ani z pohledu celkového tempa růstu ani jeho detailní struktury. Slabost průmyslového sektoru, který se potýká s nízkou zahraniční poptávkou, trvá již minimálně dva roky. Naopak utěšeně se vyvíjí spotřeba domácností, když pokračující růst reálných mezd a nízká nezaměstnanost Čechům umožňují návrat do obchodů,“ uvedl hlavní ekonom investiční společnosti Investika Vít Hradil.
„Z pohledu sektorů se bohužel na oživení průmysl nepodílel. Naopak jeho vývoj je jedním z důvodů, proč je potřeba revidovat původní predikce. Pokračuje i slabší než očekávané oživení u našich obchodních partnerů v EU,“ uvedl hlavní ekonom Svazu průmyslu a dopravy ČR Bohuslav Čížek. Ekonomiku jako celek i samotný průmysl podle něj brzdí nejistoty kolem amerických cel.
Hlavní ekonom Deloitte David Marek upozornil, že u výdajů domácností i přes růst spotřeby přetrvává určitá opatrnost. „Míra hrubých úspor dlouhodobě bývala kolem 12 procent. Během pandemie se zvýšila na 18 až 20 procent. A už neklesla,“ řekl. Kromě spotřeby domácností podle Marka přispívá české ekonomice i mírné oživení investiční aktivity. „Výraznějšímu zlepšení by pomohlo další snižování úrokových sazeb,“ podotkl.
Také analytik PwC Dominik Kohut předpokládá, že snížení základní úrokové sazby České národní banky (ČNB) ze současných 3,75 procenta by mohlo přispět k rychlejšímu oživení ekonomiky. „V dalších čtvrtletích roku mohou na ekonomický růst pozitivně působit nižší úrokové sazby, pokud se bankovní rada ČNB už za týden rozhodne pokračovat ve snižování na 3,5 procenta. Nadále ale budou převládat také obrovské nejistoty spojené s hrozbou akcelerace celní války EU s USA, které by mohly tlačit tempo růstu ČR i celé Evropy směrem dolů,“ upozornil.
Riziko celních válek pro české hospodářství vnímá i Hradil. „Bezprostřední negativní dopad tohoto kroku lze očekávat jak přes další ochlazení průmyslové poptávky z Německa, pro které je americký trh poměrně důležitý, tak přes snížení investiční aktivity, které nepomáhá nejistota ohledně budoucího nastavení obchodních vztahů,“ uvedl.
Marek upozornil, že česká ekonomika se v letošním prvním čtvrtletí dostala 2,6 procenta nad svůj vrchol dosažený v posledním čtvrtletí 2019 před pandemií covidu-19. „Ve srovnání s ostatními zeměmi by HDP na obyvatele v paritě kupní síly měl nyní v Česku dosahovat 91,7 procenta průměru EU,“ uzavřel Marek.
(ČTK)