Zlato (oz) / USD
2 755,27
0,40 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Počet mladých dospělých Američanů, kteří žijí se svými rodiči, nikdy nebyl vyšší. A bude to horší

V roce 2012 jedna z „býčích tezí“ ohledně amerického trhu s nemovitostmi tvrdila, že se všechny ty miliony mladých Američanů ve věku 18-34 let konečně odstěhují z domů svých rodičů a založí si svou vlastní domácnost. Tento názor se nám zdál naprosto k smíchu a to z jednoho jednoduchého důvodu. Všichni víme, že tato generace nemůže najít pořádnou a dobře placenou práci a nemá žádné pracovní jistoty.

Jak by se měl trh s nemovitostmi oživit, když si tito lidé nemohou dovolit platit nájem nebo koupit dům, což je nutí bydlet v suterénu domu svých rodičů do svých třiceti, možná i čtyřiceti let a možná až nadosmrti.

Tři roky poté, tedy v roce 2015, lidé z investiční korporace Goldman Sachs konečně připustili, že všechny ty řeči ohledně masového exodu mladých Američanů z domu svých rodičů do drsného kapitalistického světa byly jen humbuk.

Následující graf ukazuje, že podíl mladých Američanů ve věku 18-34 žijících u svých rodičů nikdy nebyl vyšší.

Podíl mladých američanů 18-34 žijících se svými  rodiči

Mezi lety 2006 – 2012 se podíl mladých lidí žijících u svých rodičů zvýšil o čtyři procenta (tj. 3 miliony lidí) a do dnešních dní tento stav neklesá. A to i přes „stále se zlepšující“ trh práce, o němž všichni pochybujeme (více čtěte ZDE)

Poměr vytvořených nových míst v pophostinství versus  ve výrobě

Teď odhalíme těmto ekonomům, kteří se nikdy nesetkají s reálnými smrtelníky, jedno velké tajemství. Nikdo si nemůže dovolit pronajmout nebo koupit nemovitost za minimální mzdu, kterou nabízí „oživený“ pracovní trh v USA. To je přesně ten pracovní trh pro mladé lidi, kteří ještě k tomu dluží desítky tisíc dolarů za půjčky na studium. To je situace, která nutí tyto lidi žít v podnájmu u svých rodičů.

Tato situace měla za následek klesající počet nových domácností a zmenšení poptávky po realitách.

Jak to vypadá v cizině

Podle Eurostatu je větší pravděpodobnost, než v USA, že mladí lidé bydlí ve své domácnosti, jen ve Finsku, Francii, UK a Nizozemí. Ekonomové u Goldmana vycházejí ze srovnání situace USA a Itálie. V zemi pojídačů špaget žije se svými rodiči 60 procent mladých lidí. I tak jsou hodnoty pro USA zarážející. Hlavní příčinou je špatný trh práce. Dalším poznatkem je fakt, že nárůsty a poklesy počtu mladých lidí žijících se svými rodiči se cyklicky opakují. Podle Goldmana bude tato situace v průběhu let víc a víc společensky akceptovaná. A ve své studii opět srovnávají situaci s Itálií. Bingo, pánové.

Celosvětový přehled procent mladých lidí žijící s  rodiči ve světě

Ohrozí tato situace realitní trh? Podle Goldmanů – samozřejmě, že ne. Vysvětlují to tím, že během následujících několika let dojde k ročnímu demografickému přírůstku jednoho milionu nových domácností. K tomu přibude 100.000 nových domácností starších lidí, kteří se odloučili od rodičů. A ještě připočítajme ty desetitisíce syrských uprchlíků. A opět tu máme výhled krásného býčího trhu.

Myslím si, že si ekonomy od Goldmana asi brzy najme Čína. Tamní úřady přišly se skvělým nápadem, jak vyřešit propad čínského trhu s realitami. Chtějí vysídlit 100 milionů zemědělců a přesídlit je do měst duchů. Brzy po té budou čelit revoluci, kdy se zemědělci vzbouří, že pro ně není v těchto městech práce.

Revoluce zatím v USA nehrozí, protože generace 18-34níků je příliš zahleděná do sociálních sítí a internetového života. Závěrem lze říct, že všude kolem jsou jasné signály celosvětově nezdravé ekonomické situace. Místo toho, aby se problémy začaly řešit, tento stav vlády, nadnárodní společnosti a korporace raději bagatelizují, překrucují a snaží se udržet status quo. Kam to povede, si musí udělat představu každý rozumný člověk sám.

Zdroj: Financial times

Editor: stg

Další z kategorie Články