Fed jednomyslně odsouhlasil zvýšení sazeb o 25 bp
Měnový výbor americké centrální banky (Fed) dnes zvýšil základní úrokovou sazbu z minima, na němž byla sedm let, o čtvrt procentního bodu do rozpětí 0,25-0,50 procenta. První zvýšení sazby na jednodenní mezibankovní úvěry za devět a půl roku se všeobecně očekávalo. Fed ji od prosince 2008 držel na rekordním minimu 0-0,25 procenta, aby podpořil proces zotavování ekonomiky z tehdejší hluboké krize.
Fed dal dnešním krokem po měsících váhání najevo přesvědčení, že největší světová ekonomika je už natolik silná, aby zpřísnění měnové politiky vydržela bez úhony.
Minimálními úroky se Fed, stejně jako centrální banky ostatních vyspělých zemí, snažil od krize podporovat růst ekonomiky. V předešlých letech Fed ekonomiku povzbuzoval i rozsáhlými nákupy dluhopisů. Ty ale loni ukončil a od té doby naznačuje, že se blíží k prvnímu zvýšení úrokových sazeb od roku 2006. To podmiňoval zejména příznivým vývojem trhu práce a vyhlídkou na zvyšování inflace.
Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí zpomalila růst na 2,1 procenta z jarního tempa 3,9 procenta. V posledním letošním čtvrtletí čekají ekonomové mírné zrychlení na zhruba 2,5 procenta. V celém letošním roce by největší ekonomika světa měla růst o nejméně dvě procenta po loňském tempu 2,4 procenta.
Ekonomický milník – Fed spatřuje v prosinci 2015 konec éry krize táhnoucí se od r. 2008
Sazby stagnovaly na nízkých hladinách po celou dekádu.
„Výbor FOMC usoudil, že v roce 2015 došlo k výraznému zlepšení podmínek na trhu práce, a je rovněž odůvodněně přesvědčen, že inflace poroste ve střednědobém horizontu až na cílová 2 procenta,“ uvedl FOMC ve svých komentářích ve středu na závěr dvoudenního zasedání ve Washingtonu. Fed uvedl, že sazby byly zvýšeny „s ohledem na ekonomický výhled, bereme-li v potaz čas potřebný k tomu, aby politické akce ovlivnily budoucí ekonomické výsledky.“
Nárůst předznamenává konec období nevídaně nízkých sazeb, které byly součástí mimořádné a kontroverzní politiky Fedu, jejímž cílem bylo stimulovat americkou ekonomiku v návaznosti na nejhorší finanční krizi od Velké hospodářské krize. FOMC snížila referenční sazbu téměř na nulu v prosinci 2008, tři měsíce po pádu investiční banky Lehman Brothers a 10 měsíců předtím, než nezaměstnanost v USA dosáhla svého vrcholu, 10 procent.
I když bylo hlasování jednomyslné, ukázalo se, že dva nejmenovaní oficiálové Fedu viděli jako vhodnější variantu nulové zvýšení sazeb.
„Výbor očekává, že ekonomické podmínky se budou vyvíjet způsobem, který bude opravňovat pouze postupné zvýšovat sazeb,“ řekl FOMC. „Skutečný vývoj sazeb federálních fondů bude záviset na ekonomických vyhlídkách, podle aktuálních dat.“
Zdroj: ČTK, BBG
Autoři: hb šeb
Redigováno editory Zlato.cz