Zlato (oz) / USD
2 708,17
0,21 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Bloombergovy černé labutě – Reálnější předpovědi na rok 2016

Agentura Bloomberg oslovila na sklonku letošního roku experty s dotazem: Jaký by mohl být nejhorší možný scénář, který by mohl v příštím roce nastat? A my přinášíme odpovědi.

Agentura Bloomberg oslovila na sklonku letošního roku experty s dotazem: „Jaký by mohl být nejhorší možný scénář, který by mohl v příštím roce nastat?“ Výsledkem je seznam následujících „černých labutí“, které by mohly po Novém roce udeřit.

1.  Ropa vystřelí nad 100 USD za barel

V současnosti je bizarní situace, kdy Brent i WTI atakují mnohaletá minima a trh zůstává přesycen černým zlatem. Pokud by však ISIS podnikl útoky na infrastrukturu ropných velmocí na středním východě, cena černého zlata by skokově vystřelila. Neochota OPECu zvýšit produkci za účelem akomodace cenového šoku by rovněž vedla k růstu cen. Drahá ropa by potom mohla zastavit proces zvyšování sazeb Fedem a Čína a další země závislé na nerostných exportech by pravděpodobně zamířily do recese.

olej dojde

2. Brexit – Británie opustí Evropskou Unii

Britský premiér Cameron v roce 2016 svolal referendum o setrvání země v EU na květen, přičemž populární člen jeho strany, starosta Londýna Johnson, se připojil k opačnému táboru, který žádá vystoupení z Unie. Uprchlická krize a opozice slavila úspěch, což vedlo ke Cameronově rezignaci a Brexitu. Libra by v takovém případě výrazně ztratila, BoE by byla přinucena zvýšit sazby, aby zabránila útěku kapitálu. Velké banky by opustily zemi společně s velkými průmyslníky, a nakonec Skotsko vycítilo šanci a svolalo další hlasování o nezávislosti a odtrhlo se.

3. Banky v USA čelí kyberútoku

Hackeři z Iránu a Ruska se spojí a jako odplatu za hospodářské sankce podniknou sérií útoků na americké banky. Dolar propadne, cena zlaty vystřelí, akcie bank se zhroutí. Fed bude nucen zasáhnout a podpořit dolar výraznějším zvýšením sazeb.

4. Uprchlická krize povede k dezintegraci Evropy

Série teroristických útoků podobných pařížskému masakru ochromí hlavní města Evropy a konstantní příliv nových imigrantů odstartuje bezpečnostní krizi. Angela Merkelová bude nucena odstoupit a Evropu ochromí uzavírání hranic a omezování mobility. Do vedení Evropy se dostanou xenofobní radikalisté typu Marine Le Penové, což odstartuje kompletní obměnu stranických systému v EU. V reakci na tuto krizi euro oslabí a dluhopisy nejvíce postižených zemí (Řecko, Portugalsko), Atény by mohly opustit EMU a zesílila by nejistota ohledně společné měny.
blackswans-desktop1-10 - kopie

5. Tvrdé přistání čínské ekonomiky

Oficiální (makro) data o čínském hospodářství se ukáží jako výrazně nadhodnocená a tamní ekonomika začne výrazně zpomalovat se všemi negativními dopady na ceny komodit a hospodářský výhled hlavních obchodních partnerů. Číňané bez práce se začnou radikalizovat, vláda naopak zpřísní bezpečnostní opatření a kontrolu mediálního a elektronického prostoru. Asijské akciové trhy projdou výraznou korekcí, ropa zdraží, akcie amerických zbrojařů se vydají vzhůru.

Autoři: Flavia Krause-Jackson, Mira Rojanasakul, and John Fraher
Zdroje: BBG
Foto: Mira Rojanasakul and Blacki Migliozzi
Foto zdroje: BBG, Google Earth, Wiki Commons
Prošlo redakční úpravou, redakce Zlato.cz se nemusí ztotožňovat s obsahem článku.

Další z kategorie Články