
„V eurozóně byl dopad války na finanční stabilitu zatím relativně omezený,“ řekl de Guindos na konferenci. „Trhy obecně fungují dobře.“ „Postiženy byly banky i nebankovní subjekty – zejména těch pár, které mají velké přímé expozice vůči Rusku a Ukrajině – ekonomický dopad neměl významný vliv na bankovní nebo finanční systémy Evropské unie jako celek,“ dodal de Guindos.
EU již proti Moskvě kvůli vpádu ruských vojsk na Ukrajinu zavedla čtyři balíky sankcí. Od systému SWIFT ve spolupráci se západními spojenci odstřihla velké ruské banky, zakázala investice do ruské energetiky či znemožnila ruským letadlům využívat unijní vzdušný prostor.
Navržený pátý balík sankcí, který zástupci členských zemí projednají dnes, počítá se zákazem dovozu ruského uhlí do EU. Cílem je i znemožnit lodním a silničním dopravcům z Ruska využívat přístavy a silnice v EU či dále omezit dovoz důležitých produktů. Sedmadvacítka také zmrazí obchodování se čtveřicí velkých ruských bank, na něž se dosud nevztahovaly unijní sankce.
(ČTK)