Zlato (oz) / USD
2 332,92
0,47 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Panama zatkla společníky Mossack Fonseca kvůli korupci v Brazílii

V Panamě byli předběžně zadrženi dva společníci advokátní kanceláře Mossack Fonseca, která nechvalně proslula kauzou takzvaných Panamských dokumentů (Panama Papers). Ramón Fonseca a Jürgen Mossack byli zatčeni ve čtvrtek v souvislosti s největším korupčním skandálem posledních desetiletí v Brazílii. Dnes má pokračovat jejich vyšetřování. Informoval o tom dnes španělský list El País s odvoláním na panamské státní zastupitelství.

V Panamě byli předběžně zadrženi dva společníci advokátní kanceláře Mossack Fonseca, která nechvalně proslula kauzou takzvaných Panamských dokumentů (Panama Papers). Ilustrační foto: iStock

Fonseca na svém twitterovém účtu uvedl, že s korupční kauzou v Brazílii, která se týká přidělování státních zakázek firmy Petrobras, nemá nic společného. Napsal též, že on a i jeho společník se vydali policii dobrovolně, protože nic nezákonného neprovedli, a tudíž se nemají čeho obávat.

Jürgen Mossack a Ramón Fonseca jsou hlavními společníky firmy, která se od 80. let specializuje na obchodní právo a investiční poradenství. Loni média zveřejnila informace z asi 11 milionů uniklých dokumentů této společnosti, z nichž mimo jiné vyplynulo, že řada politiků a celebrit z celého světa využívala tuto advokátní kancelář k obcházení daňových zákonů.

Společnost Mossack Fonseca tvrdí, že zakládáním společností v daňových rájích neprovedla nic nezákonného. Pokud ale v těchto firmách figurují veřejně činní lidé, mohli porušit zákon ve své zemi nepravdivými informacemi o svém majetku. Snaha vyhýbat se placení daní doma také může být někde nezákonná.

Mossack a Fonseca byli zadrženi ve čtvrtek v souvislosti s korupční kauzou Lava Jato (Automyčka), která už několik let hýbe politickou scénou v Brazílii a týká se přidělování zakázek státní ropné společnosti Petrobras. Vyšetřována je v této kauze i řada brazilských politiků z různých politických stran, obvinění čelí například i bývalý předseda dolní komory parlamentu Eduardo Cunha či exprezidenti Lula da Silva a Fernando Collor de Mello.

Odsouzeno k vysokým trestům bylo v kauze Lava Jato už několik manažerů stavební firmy Odebrecht, která v rámci mimosoudního vyrovnání už přiznala korupci politiků a úředníků v USA, Brazílii a Švýcarsku. Vyšetřováno je i mnoho politiků v řadě zemí Latinské Ameriky, například v noci na dnešek byl vydán mezinárodní zatykač na peruánského exprezidenta Alejandra Toleda.

(ČTK)

Další z kategorie Lidé