
Index Dow Jones stoupl o 218,19 bodu, tedy 1,17 procenta, na 18.807,88 bodu. Širší index Standard & Poor’s 500 vzrostl o 4,22 bodu, čili 0,2 procenta, na 2167,48 bodu. Index technologického trhu Nasdaq však klesl o 42,28 bodu, neboli 0,81 procenta, na 5208,80 bodu.
Ve středečním obchodování překonaly akcie počáteční otřesy a Dow Jones nakonec vzrostl o 1,4 procenta. Rozšířil tak dvouapůlprocentní přírůstek z prvních dvou dní týdne, kdy přitom investoři sázeli na vítězství Trumpovy soupeřky Hillary Clintonové.
Wall Street nakonec vyhodnotila nečekané Trumpovo vítězství pro sebe jako příznivé. Trump plánuje zvýšené investice do infrastruktury a posílení výdajů na obranu, finančnímu sektoru vyhovují naděje na zmírnění regulace, farmaceutický sektor se přestal bát zásahů Clintonové do cen léků a čeká se rovněž zvýšení investic do těžby ropy a plynu, kterou Trump slibuje podpořit.
Index bankovních společností včera stoupl na nejvyšší hodnotu od finanční krize. Vysoké zisky si připsaly akcie bank Wells Fargo, J. P. Morgan Chase a Bank of America, kterým pomohl také růst výnosů státních dluhopisů.
Naopak růst výnosů dluhopisů stáhl dolů sektory, které obvykle vyplácejí vysoké dividendy. Se ztrátami tak skončili energetický sektor, poskytovatelé telekomunikačních služeb či výrobci spotřebního zboží.
Americký dolar pokračoval v růstu a k jenu se dostal na nejvyšší hodnotu za tři a půl měsíce. Analytici očekávají, že Trumpova politika by mohla podpořit výdaje a inflaci, což by přimělo centrální banku USA (Fed) ke zvýšení úrokových sazeb. Vyšší úroky zvyšují atraktivitu dolaru a zájem o něj mezi investory.
(ČTK)