Zlato (oz) / USD
1 815,99
0,45 %
Zlato (oz) / CZK
39 819,89
0,38 %
EUR / USD
1,19
0,05 %
USD / CZK
21,93
0,06 %
Zlato
Do New Yorku v červnu přiletělo 170 tun zlata

Dodávka fyzického zlata na největší burze zlatých futures (kontrakty na měsíc i víc dopředu) na světě v New Yorku letos dosáhla absolutního rekordu. V červnu tam bylo letecky dopraveno přes 170 tun zlata. Obvykle dodávané množství zlata označil dánský server Finanz jako zanedbatelné. Podle našich zjištění byla dosavadní maxima přibližně pětkrát nižší. Co je tedy jinak?

Dodávka fyzického zlata na největší burze zlatých futures (kontrakty na měsíc i víc dopředu) na světě v New Yorku letos dosáhla absolutního rekordu. V červnu tam bylo letecky dopraveno přes 170 tun zlata. Foto: iStock

K významné změně na trhu se zlatem došlo 23. března. V ten den se cena zlatých futures v New Yorku začala pohybovat mnohem výš než cena fyzického zlata v Londýně. Koupit fyzické zlato přes burzu je mnohem komplikovanější než nákup přímo v Londýně. A také nákladnější. Přesto se cenové nůžky dál rozevíraly v neprospěch papírového burzovního zlata až se cenový rozdíl usadil kolem 80 dolarů za unci.

Abychom pochopili nárůst dodávek zlata do New Yorku, podívejme se na to, jak světový trh se zlatem fungoval před 23. březnem. Dominantním trhem s fyzickým zlatem je London Bullion Market Association (LBMA), kde se obchoduje převážně se zlatem, které už je v Londýně uložené. 

Před 23. březnem se cena v Londýně a cena v New Yorku vždy obchodovaly v těsném závěsu. Pokud by se například cena futures obchodovala nad cenou fyzického zlata, kupovali by investoři fyzické zlato a prodávali futures (smlouvy na zlato) dokud se rozpětí nesrovná. Na druhé straně by se silná poptávka v New Yorku promítla do růstu ceny zlata v Londýně.

Jako důkaz slouží zpráva agentury Reuters z 24. března: „Mezera mezi zlatými futures na burze Comex v New Yorku se v úterý zvýšila nad londýnské ceny až o 70 dolarů za unci…Obvykle ceny zůstávají v rozmezí několika dolarů, ale cenový rozdíl oproti londýnském trhu způsobil pokles aktivity.“

„Od 23. března se futures trvale obchodují nad fyzickým zlatem, ačkoli rozpětí není konstantní. Výsledkem je, že obchodníci nemají jistotu, že cena futures v New Yorku se sblíží s cenou v Londýně. Obchodování prostřednictvím pozic na obou trzích zároveň tak představuje riziko,“ konstatuje Finanz.dk a další světové servery.

…a koza zůstala celá

„Když v úterý 23. března londýnský trh viděl jak spready (rozpětí) zlatých nabídek a poptávek převýšily 100 dolarů obvinila LBMA Comex z machinací, ale bizarně mu nabídla podporu za účelem „usnadnit fyzické doručení zlata do New Yorku“,“ uvedl 31. března Bullionstar.

LBMA požádala burzu Comex o změnu jejích vnitřních pravidel, která umožňují nominální obchody se zlatem se 100uncovými cihlami, zatímco v Londýně se používají 400uncové monolity. Tím by bylo možné využít k zajištění burzovních obchodů i zlato uložené v Londýně. Ale jak už to bývá vlk se nažral a koza zůstala celá.

„Newyorská burza formálně umožnila nové smlouvy na 400uncové cihly, ale jak je použít k fyzickému vypořádání smlouvy o futures na zlato se zavedenou jednotkovou velikostí 100 uncí? Burza proto předvedla jeden ze svých triků a představila iluzi nazvanou mechanismus ACE (Accumulated Certificates of Exchange), kde mimo jiné stojí: „400 oz bar nelze použít k usnadnění dodání jedné smlouvy s jednotkovou velikostí 100 oz kvůli její větší velikosti“,“ konstatoval v březnu Bullionstar. 

Výsledkem pak bylo, že si americká burza stejně musela pořízovat vlastní 100uncové zlato. Americký dovoz z Velké Británie tak zůstal vzácností, protože hlavní futures kontrakty v New Yorku vyžadují menší cihly.

Klíčový je zájem o zlato

„Fyzické dodávky Comexu jsou zvýšeny kvůli současné neobvyklé situaci na globálním trhu. Zlato dodané do New Yorku bylo dovezeno z trhů s fyzickým zlatem, jako jsou Singapur, Švýcarsko nebo Austrálie,“ shrnuje analytický portál Seeking Alpha

Když se futures na zlato obchodují výš, než je cena zlata, vede to obvykle ke zdražení fyzického zlata. V době psaní tohoto článku se futures na srpen obchoduje za 1849,8 dolaru, další aktivní měsíc (říjen) se obchoduje za 1860,5 dolaru a prosinec za 1877,9 dolaru zatímco cena fyzického zlata v Londýně před víkendem vyšplhala na 1901,6 dolaru za troyskou unci.

Burzovní fondy nabízející investice do cenných papírů zajištěných zlatem zaznamenaly sedmý měsíc po sobě růst. V červnu prodaly po celém světě cenné papíry v hodnotě 104 tun zlata. Globální čistý příliv peněz do zlatých fondů tak za první pololetí dosáhl hodnoty 734 tun zlata. To je výrazně víc než dosud rekordní příliv investic za celý rok, kdy rekordní roční tonáž nového zlata činila 646 tun v roce 2009.

(rek)