Zlato (oz) / USD
1 729,13
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
43 225,83
0,00 %
EUR / USD
1,09
0,00 %
USD / CZK
25,00
0,00 %
Zlato
Lidé si dnes mohou prohlédnout centrálu ČNB i obří zlatou minci

Čeká národní banka dnes v rámci oslav 100. výročí zavedení československé koruny pořádá ve své pražské centrále posedmé od svého vzniku v roce 1993 den otevřených dveří.

Druhou největší zlatou minci na světě si můžete prohlédnout i v 3D modelu. Foto: ČNB

Možné bude prohlédnout si mimo jiné prostory, kde zasedá bankovní rada, navštívit pracovnu guvernéra a blíže se seznámit s činnostmi centrální banky. K vidění bude také druhá největší zlatá mince na světě, která byla vyrobena jako symbol letošního 100. výročí koruny. Ta byla již letos od února do května 2019 vystavena na Pražském hradě a nyní je součástí stálé expozice ČNB.

„Zářijový Den otevřených dveří završí letošní oslavy 100 let od vzniku naší samostatné měny. Po třech letech bude mít široká veřejnost opět jedinečnou možnost nahlédnout mimo jiné do místnosti, kde bankovní rada přijímá zásadní rozhodnutí,“ uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok. Centrála ČNB bude zpřístupněna dnes od 9 do 18 hodin.

Hlavní budova ČNB bude rozdělena v rámci akce do tří hlavních prohlídkových tras. Jeden z okruhů zájemcům přiblíží náplň zákonného mandátu centrální banky zejména v cenové a finanční stabilitě. Povede místy, kde padají nejzásadnější rozhodnutí bankéřů. Návštěvníci tak mohou navštívit nejen zasedací místnost bankovní rady, ale také nahlédnout do pracovny guvernéra ČNB.

V expozici ČNB, která je umístěna v prostorách původního trezoru, mají návštěvníci možnost se projít si výstavu Lidé a peníze, kde se dozví o historii peněz až do současnosti a kde si potěžkají také zlatou cihlu. V prostorách garáží se představí speciální útvary Policie ČR.

V prostorách bývalé knihovny ČNB budou v průběhu dne přednášet členové bankovní rady. Návštěvníci si budou moci před televizními kamerami vyzkoušet práci tiskového mluvčího a rovněž se dozvědí, v čem je komunikace centrální banky specifická.

Druhou největší zlatou minci na světě o váze 130 kilogramů zpřístupní ČNB veřejnosti nejen naživo, ale nově i v digitální podobě. Od středy si ji mohou zájemci prohlédnout na mobilech, tabletech či stolních počítačích v detailu a prozkoumat díky 3D modelu zpřístupněnému na webu ČNB.

Od dneška také mají zájemci k dispozici mobilní aplikaci Jubilejní emise 2019, která nabízí rozšířenou realitu. Prostřednictvím chytrého telefonu nebo tabletu si uživatelé zlatou minci promítnou do jakéhokoli prostředí a budou se s ní moci i vyfotografovat. Spuštění aplikace bude od soboty doprovázeno soutěží na facebookovém profilu ČNB.

Naposledy ČNB pořádala den otevřených dveří v roce 2016, kdy budovou prošlo téměř 6000 lidí.

(ČTK)