Zlato (oz) / USD
1 865,06
0,64 %
Zlato (oz) / CZK
43 636,30
0,44 %
EUR / USD
1,17
0,47 %
USD / CZK
23,40
0,21 %

Celosvětová poptávka po zlatě ve třetím čtvrtletí klesla o 19 procent na 892,3 tuny, což je nejméně za 11 let. Centrální banky přitom poprvé za deset let zlato prodávaly, uvedla dnes Světová rada pro zlato (WGC).

Frank Holmes, generální a investiční ředitel společnosti US Global Investors, říká, že nezáleží na tom, zda USA v prezidentských volbách uvidí červené, nebo modré vítězství, skutečným vítězem bude zlato. Jaký dopad budou mít podle vás americké prezidentské volby na cenu zlata? Vidíte různé scénáře podle toho, který kandidát vyhraje?

Zlato dál drží na úrovni kolem 1900 dolarů za unci slabší americký dolar. I když makro prostředí stále podporuje vyšší cenu, drahý kov se prostě zasekl a podle analytičky britské banky Standard Chartered Suki Cooperové to tak zůstane až do voleb v USA.

Během Trumpovy vlády se vztahy mezi USA a Německem kriticky zhoršily. USA nedávno uložily sankce společnostem pracujícím na ropovodu Nord Stream 2 a oznámily stažení 12 000 vojáků z Německa. Obojí jako nátlakový prostředek na Německo.

Poptávka po zlatě od klenotníků a centrálních bank zůstane v roce 2021 výrazně nižší než před pandemií, ale vysokou cenu zlata budou udržovat investoři skupováním rekordního množství tohoto zajišťovacího kovu. Tvrdí to britská poradenská firma Refinitiv Metals Research. Její čtvrtletní zpráva fascinuje zejména tím, jak málo je alibistická.

Zlato dokáže překonat bdělou stráž a rozrazit zdi líp než mocný blesk, napsal ve starověku Quintus Horatius Flaccus. V podobném duchu lze chápat i výrok, že pokud během vlády prezidenta Donalda Trumpa zaznamenalo zlato za čtyři roky 50% zisk, není důvod, proč by ho nemohlo zopakovat pod dalším prezidentem.

Americký dolar přestal oslabovat, protože trhy vidí menší šanci na přijetí nového balíku peněz na podporu ekonomiky před volbami. Nejen proto, že ještě nedošlo k dohodě mezi demokraty a republikány, ale i proto, že z technických důvodů už to asi nepůjde stihnout.

Cena zlata bude zřejmě dál růst. Do konce tohoto desetiletí dosáhne 4800 dolarů za unci, zvýší se tedy dvaapůlkrát proti dnešní hodnotě. Na konferenci Vyšehradské fórum to řekl rakouský ekonom společnosti Incrementum AG Ronald-Peter Stoeferle.

Největší ruský producent zlata, společnost Polyus, zveřejnil nový odhad rezerv ve svém ložisku Suchoj Log na Sibiři, který z něj dělá největší světové naleziště zlata podle prokázaných rezerv. Doposud byl největším nalezištěm projekt KSM firmy Seabridge Gold v Kanadě, uvedla dnes agentura Reuters. Rezervy ložiska Suchoj Log tvoří více než čtvrtinu rezerv zlata v Rusku.

Minulý měsíc americká burzovní komise CFTC (Commodity Futures Trading Commission) nařídila bance JPMorgan Chase & Company a jejím dceřiným společnostem zaplatit celkem 920,2 milionu dolarů za umělou manipulaci tržních cen drahých kovů, zejména zlata, vysíláním falešných signálů ostatním účastníkům trhu. Toto spoofingové vypořádání je nejvyšší pokutou, jakou kdy CFTC udělila.

Cenu zlata podle Commerzbank aktuálně ovlivňují tři fenomény: americké rozhovory o podpoře ekonomiky, brexit a rostoucí počet případů koronavirové infekce. Pokud jde o stimulační frontu, vůdkyně demokratické většiny ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová prohlásila, že ve sporu o nový balíček pomoci pro ekonomiku, je třeba dosáhnout kompromisu, aby byl schválen ještě před prezidentskými volbami.

Vývoj ceny zlata

Aktuální cena zlata (oz)

0,64 %
1 865,06 Zlato/USD