Zlato (oz) / USD
1 815,51
0,69 %
Zlato (oz) / CZK
39 025,77
0,42 %
EUR / USD
1,19
0,22 %
USD / CZK
21,50
0,28 %

Čas od času se vyplatí udělat krok zpět a získat širší pohled na věc; podívat se za hranice každodenních finančních zpráv, prohlédnout krátkodobé vzestupy a pády na trhu a zjistit, co je skutečnou podstatou věci, uvádí na svém podcastovém kanálu Degussa, jeden z největších německých obchodníků se zlatem.

Ceny zlata se ve středu otřepaly z počátečního poklesu a po prohlášení o politice americké centrální banky (Fed), jejíž předseda Jerome Powell upozornil na přetrvávající rizika pro americkou ekonomiku způsobená mutací koronaviru delta, se posunuly směrem vzhůru.

Zlato a stříbro si letos mohly vést mnohem hůře, nebýt silných nákupů zlata centrálními bankami. Nejprve to bylo Maďarsko, které v březnu ztrojnásobilo své zlaté rezervy na 94,5 tuny jednorázovým nákupem 63 tun zlata. Následovalo Thajsko, které během dubna a května přidalo 90 tun, a nyní Brazílie, která v červnu zvýšila své zlaté rezervy o 41 tun na celkových více než 108 tun.

Celkové zásoby a prognózní zdroje v České republice byly podle zprávy Zhodnocení prognóz zlata v Českém masivu v dokumentu Surovinová politika ČR vyhodnoceny na zhruba 392 tuny zlata.

Počátkem 20. století začala další etapa dobývání zlata na českém území. Zlatý důl Roudný se stal dokonce nejvýznamnějším v celém Rakousku-Uhersku. Horníci se zde dostali do hloubky až 450 metrů a v letech 1904 až 1930 zde vykutali 5 770 kilogramů ryzího zlata.

Zlatem se rozumí fyzické zlato a stříbro vysoké ryzosti, které je často uchováváno ve formě prutů, slitků nebo mincí. Slitky mohou být někdy považovány za zákonné platidlo a jsou často drženy jako rezervy centrálními bankami nebo v držení institucionálních investorů. Investoři mohou nakupovat nebo prodávat slitky prostřednictvím obchodníků, kteří působí na jednom z několika světových trhů se slitky.

Světová organizace na ochranu životního prostředí WWF oznámila, že téměř 1 500 kilometrů řek na Sibiři je znečištěno kvůli těžbě zlata. Ekologové varují, že vypouštění bahna a písku do řek při těžbě způsobuje vymírání říčních živočichů.

Při rozhodování o investování je důležité zbavit se emocí. A to je skvělý výchozí bod pro rozhovor o investování do drahých kovů. V roce 2021 panuje v souvislosti s akciemi mnoho emocí. Je inflace skutečně problém? Jaké bubliny se nafoukly? Jaké bubliny se teprve tvoří?

Měřeno v amerických dolarech je zlato v tomto roce zhruba na stejné úrovni. Ale například v britských librách kleslo. O ceně zlata máme většinou tendenci uvažovat v amerických dolarech. Cena v dolarech je cena, která se totiž obvykle uvádí jako ta hlavní. Dolarová cena je ta, která se používá na burzách s futures a na mezinárodních burzách.

Jedna z největších světových firem zabývajících se velkoobchodem s drahými kovy, Dillon Gage Metals, se letos podělila o tajemství, která se skrývají za celosvětově uznávanými olympijskými medailemi, na jejichž získání sportovci tak tvrdě trénují.

Významné období těžby zlata v českých zemích spadají do středověku. Přírodopisec a filozof Albertus Magnus v roce 1250 zaznamenal: „Když všechna království světa zlatem vyschla, jedině Čechy za našich časů je zlatem úrodně zavlažily.“

Vývoj ceny zlata

Aktuální cena zlata (oz)

0,69 %
1 815,51 Zlato/USD