Zlato (oz) / USD
1 286,10
0,10 %
Zlato (oz) / CZK
29 703,63
0,30 %
EUR / USD
1,12
0,18 %
USD / CZK
23,10
0,20 %

Jak se má dařit zlatu, když americký dolar dosáhl nejvyšší úrovně za dva roky a jen ve čtvrtek minulého týdne posílil o půl procenta. Podle agentury Reuters za to můžou politické nejistoty, které se rozproudily v Evropě a v Asii. To pak vedlo k oslabení eura a čínského juanu vůči dolaru.

Srbské zásoby zlata v současné době činí 20,8 tuny, což je od roku 2012 nárůst o zhruba sedm tun, uvedla guvernérka centrální banky Jorgovanka Tabakovičová. Podle přehledu Mezinárodního měnového fondu (MMF) je Srbsko jedinou zemí v jihovýchodní Evropě, která v poslední době začala rozšiřovat své zlaté rezervy.

Pro českého klienta nemá valný smysl zabývat se aktuálními výkyvy ceny zlata, které mají na mušce zejména rychloobrátkoví spekulanti, či chcete-li – investoři. Ochrana majetku uloženého do zlata v dlouhodobém až generačním horizontu například padesáti let je podle ředitele společnosti Zlato a. s. Davida Maráška ověřená. Zlato od roku 1971 podle jeho slov posilovalo v průměru o 9,2 procenta ročně.

Britský deník Evening Standard přinesl zprávu, že jistý muž v Austrálii údajně našel zlatý nuget v hodnotě 54 tisíc britských liber, což v českých korunách obnáší 1 587 870 Kč.

Cena zlata se kymácí jako hodinové tikadlo, stále ve stejném rozmezí a víceméně i se stejnou pravidelností. V pondělí klesla na více než dvoutýdenní minimum, protože investoři upřednostňovali dolar, který byl podpořen silnými ekonomickými daty ze Spojených států, přestože geopolitická rizika a obchodní napětí přetrvává.

Venezuela během posledních dvou týdnů prodala z rezerv centrální banky zlato za zhruba 570 milionů dolarů. Kdo je kupcem patří ke státnímu tajemství, protože by ho jinak postihly sankce ministerstva financí USA určené k zmrazení majetku administrativy prezidenta Nicolase Madura.

Všichni miliardáři vědí, že na trhu vždy existuje riziko a že je důležité být připraven, i když jsou geopolitická nebo finanční katastrofa velmi nepravděpodobné. Společně se serverem Visual Capitalist se podívejme na to, jak se miliardáři průběžně připravují na případné znepokojivé situace.

Podle nedávné zprávy bankovního obra Morgan Stanley bude zlato přitažlivým aktivem, protože rostoucí obchodní napětí oslabuje americkou ekonomiku a oslabuje tak i americký dolar. Není to však současný obchodní spor s Čínou, kterému by investoři měli věnovat pozornost. Podle americké velkobanky je nejvýznamnějším rizikem pro ekonomiku potenciální obchodní válka s Evropskou unií.

Růst ceny zlata nad hranici 1300 amerických dolarů za troyskou unci se zastavil, protože světové akcie se zotavily z propadu vyvolaného eskalujícím obchodním napětím mezi USA a Čínou. Drahý kov v pondělí sice cenu 1300 dolarů překonal a dosáhl měsíčního maxima, investoři s averzí k riziku se však již oklepali a opustili svá bezpečná investiční útočiště.

Plnohodnotná obchodní válka mezi USA a Čínou je blíže. Peking v pondělí ohlásil odvetná cla na americký import a čínský juan klesl o více než procento, což vyvolalo skok ceny zlata o 11 dolarů až na 1299 dolarů za troyskou unci.

Republikánský kongresman Alex Mooney představil návrh zákona, který má zajistit audit zlatých rezerv Spojených států naposledy provedený za prezidenta Eisenhowera před 65 lety.

Vývoj ceny zlata

Aktuální cena zlata (oz)

0,10 %
1 286,10 Zlato/USD