Zlato (oz) / USD
1 517,16
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
35 614,43
0,00 %
EUR / USD
1,10
0,00 %
USD / CZK
23,47
0,00 %

Čeká národní banka dnes v rámci oslav 100. výročí zavedení československé koruny pořádá ve své pražské centrále posedmé od svého vzniku v roce 1993 den otevřených dveří.

Cena zlata krátce klesla na měsíční minimum 1483 dolarů za unci, než se opět vrátila nad 1500 dolarů, když americká centrální banka (Fed) podnikla kroky k „udržení silné americké ekonomiky“ snížením úrokových sazeb o 25 bodů. Federální výbor pro volný trh (a měnu) však prý není na cestě zvrátit čtvero zvýšení úrokových sazeb uskutečněné od roku 2018.

Z výstavy italského umění v anglickém paláci Blenheim byla ukradena toaleta z masivního zlata. Záchod údajně v hodnotě pěti až šesti milionů dolarů byl součástí výstavy italského umělce Cattelana, která byla otevřena ve čtvrtek a měla trvat do 27. října.

Po tak rozsáhlém útoku na saudské ropné rafinerie a nejslabším růstu Číny za 17,5 roku by se očekával prudší růst ceny zlata. Možná hrozba odvetných vojenských akcí USA na Blízkém východu zřejmě s cenou zlata zamíchá lépe.

investoři už dlouho uznávají výhody investování do komodit. V průběhu času se ukázalo, že komodity zlepšují celkové výnosy, nabízejí diverzifikaci, chrání před inflací a zklidňují přechod mezi ekonomickými cykly.

Zlato se po krátké přestávce rychle vrátilo nad klíčovou psychologickou hranici 1500 dolarů za troyskou unci a tři ze čtyř ztrátových dnů smazalo během jednoho odpoledne.

Důvodů rostoucí sháňky po žlutém kovu bude prý více. Banka jmenuje stoupající riziko celosvětové ekonomické krize a také nemalou pravděpodobnost, že americká centrální banka sníží úrokové sazby až k nule.

Cena zlata se v příštích dvou letech může zvýšit na rekordních 2000 dolarů za unci, uvádí americká banka Citigroup, která poskytla i seznam pozitivních faktorů pro žlutý kov, včetně rostoucího rizika globální recese a pravděpodobnosti, že Federální rezervní systém USA (Fed) sníží úrokové sazby na nulu.

Zlato nyní zlevnilo na nejnižší hladinu za poslední čtyři týdny a poskytlo tak zájemcům o jeho nákup okénko levnějších cen. Včera bylo možné koupit vzácný kov za 1492,31 dolaru za unci, nejlevněji od 13. srpna. Deriváty zlata na americké obchodní burze ale neklesly pod 1500 dolarů za unci.

Čína od prosince, kdy začala navyšovat své zlaté rezervy, přidala do svých sejfů téměř 100 tun zlata. Akumulace zlata pokračuje navzdory růstu cen vzácného kovu a stupňování obchodní války s Washingtonem. Více by se slušelo napsat: právě proto.

Zlaté rezervy Ruska za poslední desetiletí stouply více než čtyřnásobně, protože země se snaží rozšířit své rezervy mimo dolarová aktiva. To se v poslední době vyplatilo, protože vysoká poptávka poslala cenu zlata na nejvyšší hodnotu za šest let.

Vývoj ceny zlata

Aktuální cena zlata (oz)

0,00 %
1 517,16 Zlato/USD