Zlato (oz) / USD
1 577,22
2,73 %
Zlato (oz) / CZK
39 152,35
2,28 %
EUR / USD
1,10
0,15 %
USD / CZK
24,82
0,45 %

Ludwig Karl je členem představenstva Swiss Gold Safe, která bohatým cizincům ukládá v Alpách do trezorů drahé kovy. Jak se pandemie zhoršuje, příliv kovů stoupá. Firma obvykle pomáhá zákazníkům zlato i nakupovat, ale poté, co vlády uzavřely desítky podniků, je nákup fyzického zlata obtížný.

Cena zlata v březnu zpočátku prudce spadla, protože někteří investoři prodávali drahé kovy, aby si vybrali zisky, jak sami říkají, během nejhoršího tržního období za víc než deset let. Jiní prodali zlato kvůli nákupu aktiv, jako je dolar, který v krizové době dobře plní svou funkci globální rezervní měny. Kupující se však minulý týden po agresivních stimulačních opatřeních, která snížila tlak na financování, na trh se zlatem vrátili.

Rozpětí mezi nákupními a prodejními cenami zlata je obvykle kolem 0,06 procenta. V dnešní době se však rozšířilo stokrát, na víc než sedm procent. Ukazuje se, že volba správné obchodní ceny představuje značné riziko. Zvýšila se ale nejen cena kovu, výrazně rovněž navýšily i obchodní náklady.

Banka Standard Chartered předpovídá další etapu zvyšování cen zlata. Ceny tentokrát nepoženou nahoru korporace, nýbrž maloobchodní poptávka po fyzickém zlatu. Korporace cenu zlata, které jim posloužilo jako úschovna hodnoty, svými výprodeji srazily, když potřebovaly hotovost po pádu akcií. To však minulý týden skončilo a zlato se odrazilo ode dna.

Pokud si myslíte, že zlato zdražilo jen o 10 procent na 1638 dolarů za unci, kam zatím nejvýš vyskočila oficiální cena na Wall Streetu, jste na velkém omylu. Pokud budete kupovat zlato dnes, nebo zítra, jeho skutečná cena se blíží k 1800 dolarům. Pokud ho vůbec seženete. Takové jsou vyhlídky na americkém trhu. Na českém trhu je to podobné.

Ruská centrální banka zveřejnila nejčerstvější informaci o zlatých rezervách z níž vyplývá, že do svých rezerv přidala v únoru zhruba 12,44 tuny zlata. To je dvojnásobek toho, co přidala v lednu, kdy se předpokládalo, že letos by mohlo dojít k omezení těchto nákupů. Únorová data však naznačují, že Rusko může být i na dobré cestě k tomu, aby během roku přidalo do rezerv 100 až 200 tun zlata, tedy podobně jako v minulém roce, kdy to bylo 158 tun.

Analytici z Bank of America Securities předpověděli, že průměrná cena zlata za rok 2020 bude činit 1619 dolarů za unci, což je mírný pokles oproti předchozí prognóze 1625 dolarů. Korekce přichází v době, kdy trh se zlatem bojuje o to, aby se udržel nad 1500 dolary za unci.

Zlato včera poprvé v historii dosáhlo cenové úrovně 40 tisíc korun za jednu unci. Drahému kovu pomáhá k cenovému růstu slábnutí koruny k dolaru a rozhodnutí americké centrální banky (Fed) neomezeně nakupovat dluhopisy. Vzájemný kurs koruny k dolaru je blízko nejslabších úrovní od roku 2004.

Během pandemie jsme byli svědky poklesu hodnoty akcií o desítky procent. Zlato se ukázalo jako výrazně stabilnější, přesto i jeho hodnota klesla, sdělil našemu webu jeden z nejvšestrannějších národohospodářských odborníků, hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Nedávné události seznámily veřejnost s nedostatkem základního potravinářského zboží, jako jsou mléko, chléb, balená voda a samozřejmě toaletní papír. Průměrný člověk by ale neočekával, že na regálech prodejců i na webových stránkách bude svědkem i nedostatku zlata. Přesně to se na trhu děje.

Makléři, investoři i spekulanti si nyní lámou hlavu s tím, jak vyzrát nad hospodářskými dopady pandemie. Ta zřejmě bude klíčem ke všem skříním plným kostlivců, byť se centrální banky snaží je držet oběma rukama, aby se neotevřely.

Vývoj ceny zlata

Aktuální cena zlata (oz)

2,73 %
1 577,22 Zlato/USD