Zlato (oz) / USD
1 280,27
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
28 807,25
0,00 %
EUR / USD
1,15
1,57 %
USD / CZK
22,50
0,00 %

BNP Paribas opouští americký trh s komoditními deriváty. Tvrdí to singapurský The Business Times podle informací od lidí, kteří jsou se záležitostí obeznámeni. Největší francouzská banka se tím údajně snaží sanovat svou ziskovost. BNP to odmítla komentovat.

Rozšířené přesvědčení, že cena zlata navzdory některým obrovským geopolitickým a ekonomickým faktorům nepřesvědčila, bere za své při pohledu na cenu žlutého kovu v jiných měnách. Cena zlata je na rekordu nebo v jeho blízkosti v 72 měnách světa. Na seznamu ještě není britská libra, švýcarský frank, euro a čínský juan – ale i v těchto měnách není zlato od rekordů daleko.

Když americký prezident Nixon v roce 1971 zrušil zlatem podložený dolar, svět oficiálně odstoupil od zlatého standardu. Jakmile byl ale zrušen, začaly státy tisknout víc vlastní měny. Nový ekonomický systém založený jen na papírových penězích podporovala pouze víra ve vlády, které je emitovaly. A výsledek? Dnes má světová ekonomika celkový kumulovaný dluh ve výši 250 bilionů dolarů.

Zdá se, že centrální banky na celém světě stále agresivně přidávají zlato k devizovým rezervám. Do listopadu loňského roku jejich čisté nákupy činily 480 tun, což je nejvíce od roku 2015.

Americký bankovní kolos Goldman Sachs razantně zvýšil své prognózy ceny zlata. Ve tříměsíčním výhledu má zlato zdražit na průměrných 1325 dolarů za troyskou unci z původně odhadovaných 1250 dolarů. V ročním výhledu to má být dokonce 1425 dolarů místo loni předpokládaných 1350 dolarů za unci.

Asociace členů londýnského trhu se vzácnými kovy LBMA vyhodnotila soutěž o nejlepší prognózu ceny zlata v roce 2018. Jejím cílem je předvídat co nejpřesněji průměrnou cenu a cenové rozmezí fyzického zlata během roku. Vyhrává analytik, který je nejblíže průměrné ceně na základě průměrných denních cen stanovovaných LBMA.

Z komodit v roce 2018 nejvíce vzrostly ceny kakaa (o 28 procent), pšenice (o 18 procent) a paladia (o 13 procent). Naopak ceny dřeva a benzinu klesly o 26 procent a hliníku o 30 procent. Z drahých kovů cena zlata zlevnila o dvě procenta, stříbra o devět procent a cena platiny o 15 procent. Vyplývá to z analýzy společnosti Colosseum.

Před trestním soudem v Berlíně stanuli čtyři muži obvinění z loupeže největší zlaté mince světa Big Maple Leaf z berlínského muzea Bode. Policie lupiče dopadla v řádu týdnů, ale 100 kg vážící zlatá mince v aktuální ceně 3,6 milionu eur se už nenašla.

Zlato bylo v posledních několika týdnech jedním z nejlepších obchodních artiklů, neboť jeho cena díky turbulentním časům trvale stoupala. Celkově je letos stále v plusu, ale psychologická hranice 1300 dolarů za troyskou unci zatím s několika výjimkami odolala.

Zisky zlata budou pravděpodobně vycházet z dalších požadavků na bezpečné investice, ať už z důvodu vyšší volatility akciových a finančních trhů či celkové ekonomické nejistoty, uvedla analýza jedné z největších bank světa HSBC. Ta zvýšila prognózu ceny zlata v letošním roce z průměrných 1292 amerických dolarů za troyskou unci na 1314 dolarů.

Množství zlata prodaného prostřednictvím burzovních fondů ve formě cenných papírů od počátku roku 2019 vzrostlo na nejsilnější úroveň za uplynulých šest měsíců, uvedla německá Commerzbank.

Vývoj ceny zlata

Aktuální cena zlata (oz)

0,00 %
1 280,27 Zlato/USD