Zlato (oz) / USD
1 302,17
0,06 %
Zlato (oz) / CZK
29 440,35
0,11 %
EUR / USD
1,13
0,05 %
USD / CZK
22,61
0,17 %

Historicky nejnižší úrokové sazby po celém světě způsobují, že investoři špatně odhadují inflační očekávání a tak by jakýkoli cenový šok v rámci globální ekonomiky mohl být katalyzátorem, který podle analýzy skotské Aberdeen Standard Investments pohání ceny zlata zpět nad 1350 amerických dolarů za troyskou unci.

Příští dva roky budou pro zlato dobré . Mělo by se pohybovat v průměru 1338 dolarů za unci v roce 2019 a 1367 dolarů v roce 2020. Nová zpráva kanadské banky RBC předpokládá, že vzácný kov bude dělat spíše stabilní než sporadické zisky.

Mýdlová opera v britské sněmovně a americký dolar jsou dva hlavní faktory, které dnes ovlivňují cenu žlutého kovu. Dolar ve čtvrtek znovu získal půdu pod nohama a nejistota kolem brexitu se zmírnila, takže zlato zastavilo svůj růst a začalo oscilovat kolem psychologické hranice 1300 dolarů za troyskou unci.

Cena zlata se po dvou týdnech vrátila nad klíčovou úroveň 1300 dolarů za troyskou unci. Podle agentury Reuters je to následkem brexitového chaosu v britském parlanentu a poklesem hodnoty dolaru po měkčích ekonomických údajích USA.

Slabší ekonomický růst USA dopadne na americký dolar, což požene cenu zlata k 1400 dolarům za troyskou unci. Tak líčí nejbližší budoucnost analýza francouzské investiční banky Natixis. Průměrná roční cena zlata by podle její prognózy měla činit 1330 dolarů za unci a v příštím roce 1395.

Marketingová organizace World Gold Council (WGC) zveřejnila seznam první stovky centrálních bank seřazených podle velikosti zlatých rezerv. Celkové nákupy centrálních bank činily v lednu 48 tun zlata, prodeje 13 tun, celkově tak v globálních zlatých rezervách přibylo 35 tun zlata.

Nejnovější údaje Čínské lidové banky, centrální banky země, uvádějí, že v únoru zvýšila své zlaté rezervy o 9,95 tuny. Nárůst zlata v devizových rezervách Čína začala oznamovat teprve před třemi měsíci, ale většina západních analytiků jim stejně nedůvěřuje.

Evropská centrální banka (ECB) spustila další kolo levných úvěrů pro komerční banky a prohlásila, že úrokové sazby se do konce roku měnit nebudou. Co to znamená pro zlatý trh?

Cena zlata se pravděpodobně bude zvyšovat, ale investoři by měli být opatrní a počkat až cena přesvědčivě přesáhne hranici 1400 dolarů za unci, napsal generální ředitel brokerské společnosti CLSA Christopher Wood ve své týdenní zprávě investorům.

Přes četná doporučení odborníků, aby české firmy ukládaly své hospodářské přebytky do zlata, jež skýtá minimálně výhodu odloženého zdanění, jsou to zřejmě jen čeští kvalifikovaní investoři, kteří zlato ve svém portfoliu skutečně mají. Jedním z nich je investiční společnost bpd partners, která spravuje majetek odhadem za jednu miliardu dolarů.

Kanadský premiér Justin Trudeau se nečekaně objevil na konferenci Prospectors and Developers Convention, která se konala v Torontu. A první věc, na níž se ho účastníci konference ptali, když vstoupil, bylo: Kam směřují ceny zlata?

Vývoj ceny zlata

Aktuální cena zlata (oz)

0,06 %
1 302,17 Zlato/USD