
Průměrná úroveň míry bezpečí v českých rodinách dosahuje podle průzkumu 62 bodů ze 100. Češi si v naprosté většině případů vedou dobře v ochraně svých blízkých před vážnými riziky, jako je násilí nebo závislosti. Vysoké skóre má i každodenní fungování, pokud ho rodiny sdílejí aktivně, například stolují společně, podnikají výlety nebo pečují o domácí mazlíčky. Nejnižší hodnocení má zdraví a péče. Mnoho lidí si není jistých, zda by se zvládlo postarat o nemohoucího člena rodiny.
České rodiny ovlivňují stále více události z vnějšího světa. Lidé se obávají nejčastěji válek se 75 procenty, inflace s 55 procenty, vlády nového amerického prezidenta Donalda Trumpa se 49 procenty, migrace se 44 procenty, nestability na finančních trzích s 29 procenty nebo stavu životního prostředí se 17 procenty. Z pokroku v umělé inteligenci vyslovilo obavu 15 procent a z krize v duševním zdraví 15 procent lidí.
V otázce péče o blízké je nesoulad mezi očekáváními a vlastní ochotou pomoci. Zatímco 79 procent respondentů věří v to, že se o ně jejich blízcí ve stáří postarají, jen 69 procent lidí je připraveno postarat se o své rodiče. V 66 procentech případů navíc tato péče dopadá výhradně na ženy. Každý pátý pečující musel kvůli starosti o seniora omezit nebo opustit svou profesní dráhu.
Jen polovina českých rodin pravidelně vyráží společně na dovolenou. Nejčastěji rodiny tradiční, nejméně ty neúplné a finančně znevýhodněné. Pravidelné stolování v rodinném kruhu drží 68 procent domácností, většinou ty, které mají i psa.
Zvíře má šest z deseti českých rodin, nejčastěji rodiny s dětmi nebo vícegenerační domácnosti.
(ČTK)