Zlato (oz) / USD
1 347,18
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
27 709,74
0,00 %
EUR / USD
1,24
0,00 %
USD / CZK
20,57
0,00 %
Zlato
Zlato má trpět jen krátkodobě

Výhled na růst ceny zlata by mohl být optimističtější, než tomu bylo za posledních několik měsíců. Nyní tomu zdánlivě nic nenasvědčuje. Dokonce lze využít rady, že leden, únor, červenec a srpen jsou za posledních deset let nejlepší měsíce na nákup zlata, jak dokládá statistika.

Zlato je nebezpečnějším tradičním ekonomickým nástrojem. Foto: iStock

Očekávané zvýšení základních úrokových sazeb americkou centrální bankou by mělo do popředí zájmu vynést obchodování s americkými desetiletými dluhopisy. „Žlutý kov se obvykle s výnosy státních dluhopisů veze stejným směrem. Pokaždé, když v posledních pěti letech výnosy dluhopisů dosahovaly maxima kolem 2,5 procenta, cena zlata se rychle přizpůsobila,“ připomíná měnový analytik ekonomického zpravodajského serveru Forexlive Eamonn Sheridan.

„Ekonomové předpovídají, že výnosová bariéra státních obligací by měla být v prvním čtvrtletí roku 2018 prolomena,“ dodává. Pokud se to opravdu stane, zlato přestane být levné jako dnes. „Musím se přidat k názoru analytiků švýcarské banky UBS. Ti chlapci tvrdí, že zlato bude trpět jen krátkodobě,“ doplnil Sheridan, který zůstává na čistě ekonomickém poli a nestraší žádnými geopolitickými událostmi.

Svět mohou brzy potkat těžké časy

„Všechny indexy pozitivních překvapení u velkých ekonomik jsou na neobvykle vysokých úrovních. I ta nejsmělejší očekávání se naplnila, ba dokonce překročila mnohé prognózy. Ale to zákonitě skončí a může následovat série zklamání,“ varuje měnový expert.

Stačí pohled na digitální měny. Zemití realisté jsou přesvědčeni, že bublina musí prasknout a dojde ke katastrofě. Profesionální obchodníci i amatérští investoři se z růstu bitcoinu snaží vytěžit, co se dá, což může být jeden z motorů jeho růstu. Otázka je, kdy dojde palivo.

„Pokud na obzoru vidíme katastrofu na trhu s kryptoměnami, musíme počítat s tím, že tradiční měny napumpované do digitálních obchodů se rychle začnou přesouvat zpět do hotovosti a následně do tradičních ekonomických nástrojů. Nejbezpečnějším z nich bude samozřejmě zlato,“ končí svou úvahu Sheridan.

(rek)