Zlato (oz) / USD
1 347,18
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
27 709,74
0,00 %
EUR / USD
1,24
0,00 %
USD / CZK
20,57
0,00 %
Zlato
Zlaté rezervy centrálních bank mají dál růst

Zlatých cihel v rezervách centrálních bank bude přibývat i v roce 2018. Podle analytiků se objem nákupů zlata centrálními bankami zotavuje z nejpomalejšího tempa od roku 2010. Odhaduje se ale, že jejich čisté nákupy na oficiálních trzích se v příštím roce sníží o pět procent oproti 370 tunám v letošním roce. Tvrdí to alespoň analytici renomované společnosti Metals Focus specializovaní na vzácné kovy.

Zlatých cihel v rezervách centrálních bank bude přibývat i v roce 2018. Foto: Shutterstock

Ale tento pokles nemá představovat změnu nálady mezi manažery zlatých rezerv. Snaha o diverzifikaci převážně amerických dolarových rezerv bude i nadále činit ze zlata atraktivní součást devizových rezerv, domnívají se ve společnosti Metals Focus. Tento fakt potvrdili také analytici výzkumné společnosti GFMS, která patří agentuře Thomson Reuters.

„I když dojde k poklesu,“ komentuje GFMS ve svém Zlatém přehledu za třetí čtvrtletí, „nezbývá než zopakovat, že to není začátek nějaké změny sentimentu centrálních bank, které navyšují zlaté rezervy nepřetržitě po celé poslední desetiletí.“

Venezuelský propad

Pokles globálních nákupů zlata podporuje snižování zlatých zásob venezuelské centrální banky. Ta jak loni, tak i letos, ve snaze získat hotové peníze, ve výprodeji zlata pokračuje. Svědčí o tom dohoda s Deutsche Bank o zlatém swapu, která podle jednoho z opozičních politiků připravila zemi o přibližně 43 tun zlata, protože Venezuela nesplatila německé investiční bance hotovostní úvěr ve výši 1,2 miliardy dolarů. „To se samozřejmě promítá do našich odhadů o nižším růstu globálních zlatých rezerv,“ uvedli konzultanti společnosti Metal Focus.

„Kdysi třináctý největší držitel fyzického zlata mezi centrálními bankami celého světa za pouhých pět let přišel již o polovinu svého zlatého pokladu.“ Socialistický stát je nyní podle serveru BullionVault na 22. pozici za Velkou Británií, Libanonem, Kazachstánem a Filipínami. „Trvalý nedostatek potravin a léků signalizuje, že dluhy vlády Nicholase Madura, se budou dál zvětšovat,“ konstatuje na zlato specializovaný server.

Překvapí Čína?

Nejpozoruhodnější na roce 2018 má dle GFMS být, že devizové rezervy v centrální čínské bance budou opět růst, i když ne výrazně. „Zdá se pravděpodobné, že dříve nebo později Čínská lidová banka obnoví nákupy zlata, byť od října 2016 žádné přírůstky neoznámila. To pomůže podpořit tempo globálních nákupů.“

Při pohledu na poptávku centrálních bank po zlatých cihlách za poslední dekádu „čistý nákup z oficiálního sektoru zaznamenal po sobě jdoucí ztráty od dosažení víc než desetiletého maxima 646 tun v roce 2013,“ říká statistická zpráva z těžebního průmyslu zveřejněná zastřešující organizací World Gold Council (WGC).

Toto zpomalení (ve srovnání s lety 2010-2013) ale provázel zájem o nákup zlata mezi menšími centrálními bankami, což však neznamená, že by statistiku WGC přestaly ovládat zejména Rusko a Čína. Obě země jsou významnými producenty zlata a hlavně obrovské nákupy zlata ruskou centrální bankou jsou dle analytiků spojeny se západními sankcemi vůči ruským bankám a firmám v souvislosti s krizí na Ukrajině a vytvořením ruské republiky na Krymském poloostrově v roce 2014.

Rusko ukončí rok 2017 jako největší oficiální kupec zlatých cihel už šestý rok po sobě. Velmi se blíží Čínou vykázané zlaté rezervě ve výši 1842 tun. „Pokud se Peking nevrátí k hlášení nových nákupů zlata, mohli bychom být jen tři až čtyři měsíce od momentu, kdy Rusko Čínu předstihne a dostane se mezi pětici největších držitelů zlata na světě,“ připomíná GFMC.

(rek)